Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 11 stycznia 2006 r., sygn. II SA/Sz 1070/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Makowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz,, Asesor WSA Joanna Wojciechowska, Protokolant Agata Banc, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2006 r. sprawy ze skargi H. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę

Uzasadnienie

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w [...], decyzją z dnia [...] r. Nr [...] wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kpa, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych ( Dz. U. Nr 65, poz. 294 z późn. zm.) w związku z § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115), po kolejnym rozpatrzeniu odwołania H. K. od decyzji Miejskiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] r. nr [...] - utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

Z uzasadnienia decyzji organu odwoławczego wynika następujący, poprzedzający jej wydanie tok sprawy:

Po badaniu H. K. w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w [...] w dniu [...] r. orzeczeniem nr [...] stwierdzono brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu słuchu. Ustalono w uzasadnieniu tego orzeczenia, że H. K. z zawodu energetyk, przepracował 31 lat w różnych zakładach pracy jako monter-spawacz, ślusarz - spawacz, w tym przez 17 lat zatrudniony był jako ślusarz- spawacz, a od 1998 r. jako portier w Przedsiębiorstwie Instalacji Przemysłowych "Instal" w [...]. Do Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w [...] został skierowany w sierpniu 1998 r. z powodu podejrzenia choroby zawodowej narządu słuchu, w związku ze zgłaszanym pogorszeniem słuchu od 1996 r. oraz stwierdzonym uszkodzeniem słuchu w czasie badania okresowego w 1998 r. W czasie badań przeprowadzonych przez WOMP w [...] stwierdzono uszkodzenie słuchu na pograniczu choroby zawodowej w związku z czym zalecono przeniesienie pacjenta na stanowisko pracy bez narażenia na hałas powyżej 85 dB(A). Pracodawca przeniósł H. K. na stanowisko portiera, po roku pracy na tym stanowisku bez narażenia na hałas badaniem laryngologicznym stwierdzono u Niego duże pogorszenie słuchu. W oparciu o zgromadzone informacje o zatrudnieniu i narażeniu zawodowym nie udowodniono wieloletniego narażenia badanego na hałas przekraczający NDN ([...] na stanowisku ślusarz -spawacz natężenie hałasu wynosiło 4,5-87,6 dB(A), a w czasie kolejnego badania laryngologicznego w styczniu 2000 r. stwierdzono znaczne pogorszenie słuchu, mimo zatrudnienia przez rok bez narażenia na hałas powyżej NDN. Dlatego wykluczono zawodowe przyczyny uszkodzenie słuchu i stwierdzono brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00