Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 26 padziernika 2005 r., sygn. II SA/Rz 780/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Śliwa Sędziowie NSA Marian Ekiert /spr./ AWSA Jolanta Ewa Wojtyna Protokolant: sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w dniu 26 października 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi E. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] sierpnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Działając na podstawie art. 104 § 1 i 2 kpa i art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14.03.1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją z dnia [...].07.2004 r. nr [...] odmówił stwierdzenia u E. S. choroby zawodowej, wymienionej w poz. 17 pkt 7 wykazu chorób zawodowych, określonych w rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.07.2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznania i stwierdzenia chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach [ Dz.Ust. Nr 132 poz. 1115].

W uzasadnieniu swojej decyzji organ podniósł, iż podstawą do wydania tego typu decyzji było orzeczenie lekarskie nr [...] o baku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej wydane przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w R. oraz orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej wydane przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr med. J. N. w Ł.

W ramach prowadzonego postępowania ustalono, że E. S. od dnia [...].07.1955 r. do dnia [...].04.1961 r. pracował jako tokarz, z przerwą na odbycie zasadniczej służby wojskowej, a w okresie od dnia [...].05.1961 r. do dnia [...].08.1996 r. jako szlifierz w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego " [...] " .Z dniem [...].09.1996 r. E. S. przeszedł na emeryturę. Jego praca na stanowisku tokarza polegała na toczeniu zgrubnym i tłoczeniu detali. Do zakresu czynności szlifierza należało wykonywanie na szlifierce gwintów zewnętrznych i wewnętrznych obrabianych detali oraz frezów profilowych. Szlifowanie wykonywano podobnie jak na stanowisku tokarza początkowo przy użyciu oleju rzepakowego, a od ir.1994 stosowano olej syntetyczny Ferokol. Nie prowadzono pomiarów stężenia mgły olejowej. Pomiary stężenia benzyny ekstrakcyjnej podczas mycia detali w 1977 r. nie wykazały benzyny w pomieszczeniach gwintów. Wykonano także pomiar stężenia sumy aldehydów podczas szlifowania - do 0,5 NDS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00