Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 25 maja 2005 r., sygn. II SA/Bd 59/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Włodarska (spr.) Sędzia WSA Renata Owczarzak Asesor WSA Anna Klotz Protokolant Agnieszka Jagiełłowicz po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi Marka R., Piotra R. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

II SA/Bd 59/05

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] 2004 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. oraz art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 07.07.1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. Nr 207 z 2003 r., poz. 2016 z późn. zm.), po powtórnym rozpatrzeniu odwołania od decyzji Prezydenta Miasta G. z dnia [...] 2004 r., nr [...] o odmowie uchylenia decyzji z dnia [...] 2000 r., nr [...] o pozwoleniu na budowę obejmującą rozbudowę i modernizację zaplecza Rejonu Energetycznego przy ul. [...] w G., Wojewoda [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazał, że zatwierdzony kwestionowaną decyzją projekt budowlany był zgodny z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (wz i zt) i z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego miasta i nie naruszał zapisów rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14.12.1994 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz.140 z późn. zm.), które obowiązywało w czasie postępowania o wydanie pozwolenia na powyższą inwestycję. Projekt budowlany przewidywał m.in. dobudowanie budynku do istniejącego budynku o zbliżonej do niego wysokości w taki sposób, że ich ściany szczytowe przylegały do budynków garażowych usytuowanych na granicy nieruchomości skarżących. Zgodnie z § 12 ust. 6 rozporządzenia z dnia 14.12.1994 r. dopuszcza się usytuowanie budynku, z zastrzeżeniem § 270 ust. 2 bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, bądź w odległości mniejszej od określonej w art. 4 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m od tej granicy, jeżeli w projekcie zabudowy i zagospodarowania terenu (działki budowlanej) zostanie wykazana możliwość zachowania określonych w rozporządzeniu z 14.12.1994 r. odległości między projektowaną zabudową, a istniejącymi lub zaprojektowanymi elementami zagospodarowania działki sąsiedniej. Skoro na granicy sąsiedniej działki istniały budynki garażowe, zatem dopuszczono wówczas oraz dopuszcza się obecnie dobudowę do istniejących budynków na granicy nieruchomości. Ponadto zachowano warunki wynikające z § 13 rozporządzenia z dnia 14.12.1994 r. dotyczące dostępu do oświetlenia naturalnego pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, ponieważ wysokość budynku dobudowywanego na granicy nieruchomości wynosi 9,62 m, natomiast jego odległość od budynku mieszkalnego skarżących wynosi ponad 15 m.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00