Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 18 lutego 2005 r., sygn. I SA/Wr 419/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Szczerbiński (sprawozdawca), Sędzia NSA Lidia Błystak, Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Protokolant Michał Kazek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lutego 2005r. sprawy ze skargi I. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta W. z dnia [...] nr ewid. [...] ustalającej podatek od nieruchomości za 2001 rok Uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Na podstawie umowy z dnia [...] I. i L. B. wynajęli od Gminy W. lokal użytkowy o powierzchni [...] m2 w R. nr [...] we W. na czas oznaczony do dnia [...], przedłużony aneksem z dnia [...] do dnia [...]. W dniu [...] doręczono stronie decyzję Prezydenta W. z dnia [...] o numerze ewidencyjnym [...] w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości za 2001r. w wysokości [...]. Od decyzji tej nie wniesiono odwołania, natomiast w dniu [...] podatnicy skierowali do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. wniosek z dnia [...] o stwierdzenie jej nieważności, nie precyzując szerzej argumentów, mających uzasadniać to żądanie.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] nr [...] odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta W. z dnia [...] podnosząc, że nie naruszała ona prawa w sposób rażący w rozumieniu art. 247 § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. nr 9, poz. 31 ze zm.) podatek od nieruchomości ciążył na wszystkich osobach fizycznych, osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, będących posiadaczami nieruchomości albo obiektów budowlanych nie złączonych trwale z gruntem, stanowiących własność Skarbu Państwa lub gminy, jeżeli posiadanie wynikało z umowy zawartej z właścicielem. Przepis ten budził wątpliwości w orzecznictwie, w związku z czym Naczelny Sąd Administracyjny podjął w dniu 25 czerwca 2001r. uchwałę w składzie pięciu sędziów sygn. FPK 4/00, aby je wyjaśnić. Stojąc na gruncie tej uchwały przyjąć należy, że decyzja Prezydenta W. wymierzająca podatek od nieruchomości od lokalu użytkowego zajmowanego na podstawie umowy najmu i niewyodrębnionego prawnie, jest niezgodna z prawem, nie można jednak uznać, aby naruszała prawo w sposób rażący. Powołano orzeczenia sądowoadministracyjne, w których przedstawiono pogląd, iż rażące naruszenie prawa jest wyrazem ewidentnego i jasno uchwytnego błędu w interpretacji prawa, a odmienność wykładni budzących wątpliwości przepisów prawa nie może być podstawą żądania stwierdzenia nieważności decyzji, których podstawą były takie przepisy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00