Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 lutego 2005 r., sygn. III SA/Lu 48/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja /spr./, Sędziowie Asesor WSA Małgorzata Fita,, Sędzia NSA Maria Wieczorek, Protokolant Ewa Lachowska, po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2005r. sprawy ze skargi Wójta Gminy na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] grudnia 2004r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności zarządzenia Wójta Gminy w sprawie odwołania ze stanowiska dyrektora szkoły oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] nr [...], wydanym na podstawie przepisu art. 91 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 ze zm.), Wojewoda stwierdził nieważność zarządzenia nr [...] Wójta Gminy z dnia [...] listopada 2004 r. w sprawie odwołania Izabelli Małkowskiej ze stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej w Z.

Zarządzenie to, jako przyczynę odwołania dyrektora szkoły wskazywało: brak zatwierdzonego projektu organizacyjnego szkoły na rok 2004/2005 w projekcie z nieuzasadnionych przyczyn (dyrektor szkoły) postawiła w stan nieczynny nauczyciela, czym naraziła Gminę na straty finansowe.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego organ nadzoru stwierdził, że powyższe zarządzenie zostało wydane z naruszeniem przepisu art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r., Nr 67, poz. 329, ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, organ, który powierzył stanowisko kierownicze w szkole, w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty, może odwołać nauczyciela z tego stanowiska w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia. Decyzja taka oparta jest na uznaniu organu, jest ono jednak uzależnione od wystąpienia "szczególnie uzasadnionych przypadków". Jest to pojęcie niedookreślone, które podlega kontroli wojewody i sądów administracyjnych. Pojęcie to powinno być rozumiane wąsko i oznaczać sytuacje, w których nie jest możliwe pełnienie przez nauczyciela funkcji kierowniczej i zachodzi konieczność natychmiastowego przerwania jego czynności z uwagi na zagrożenie dla interesu publicznego. Musi być ono na tyle istotne, że nie pozwala na dalsze wykonywanie obowiązku przez daną osobę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00