Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 2004 r., sygn. I SA/Wr 666/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: S. WSA Jadwiga Danuta Mróz Sędziowie Asesor WSA Marta Samiczek S. WSA Katarzyna Radom - sprawozdawca Protokolant Agnieszka Mazurek po rozpoznaniu w dniu 2grudnia 2004 r, sprawy ze skargi J.P. na decyzję Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] o nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do listopada 1996 r.: I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że wymieniona w pkt I decyzja nie może być wykonana III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz Skarżącego J.P. kwotę 18.817,40 zł. (osiemnaście tysięcy osiemset siedemnaście zł. 40/100).

Uzasadnienie

Inspektor Kontroli Skarbowej decyzją z dnia [...] określił J.P. prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą Zakład Pracy Chronionej A J. P. kwotę zobowiązania w podatku od towarów i usług, odsetki za zwłokę za miesiące od lutego do listopada 1996 r. oraz ustalił kwotę dodatkowego zobowiązania za miesiące luty, marzec, maj i sierpień 1996 r.

Wszczęta z inicjatywy Prokuratury Wojewódzkiej we W. kontrola wykazała nieprawidłowości zarówno po stronie podatku naliczonego jak i podatku należnego. W lutym 1996 r. Skarżący nie zaewidencjonował oraz nie zadeklarował do opodatkowania sprzedaży udokumentowanej fakturą z dnia [...] o nr [...], czym naruszył art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

W rejestrach zakupu w miesiącach marzec, maj, sierpień, październik, listopad 1996 r. J. P. zaewidencjonował faktury wystawione przez Przedsiębiorstwo B oraz Przedsiębiorstwo C odnoszące się do zakupu oleju napędowego. Natomiast w rejestrze sprzedaży za miesiąc sierpień, październik, listopad 1996 r. Skarżący ujął faktury dokumentujące sprzedaż oleju opałowego na rzecz ww. firmy B. Czynności kontrolne ujawniły, iż zarówno firma B jak i C w 1996 r. nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej, jak również nie prowadziły wymaganych prawem urządzeń księgowych. Konsekwencją powyższego było nie zaewidencjonowanie oraz brak w dokumentach ww. firm w 1996 r. faktur wystawionych na rzecz Skarżącego i rozliczonych przez niego we wskazanych powyżej okresach. Powołując się na przepis § 54 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21.12.1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 154, poz. 797 ze zm.) Inspektor zakwestionował prawo Skarżącego do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur pochodzących od ww. podmiotów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00