Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 marca 2004 r., sygn. SA/Sz 2113/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący del. Sędzia NSA Krystyna Zaremba Sędziowie: Sędzia WSA Alicja Polańska /spr./ Asesor WSA Nadzieja Karczmarczyk Protokolant Joanna Zienkowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2004r. sprawy ze skargi "C" S.A. z siedzibą w G. na decyzję Izby Skarbowej w S. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za marzec 1999r. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odsetek od zaległości podatkowych o d d a l a skargi

Uzasadnienie

Inspektor Kontroli Skarbowej z Urzędu Kontroli Skarbowej w S., w wyniku przeprowadzonej kontroli skarbowej w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 26 sierpnia 1994r. o regulacji rynku cukru i przekształceniach własnościowych w przemyśle cukierniczym /Dz.U. Nr 98, poz. 473 wraz z późn.zm./ ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowości stosowania cen zbytu oraz prawidłowości rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług za listopad - grudzień 1998r. oraz styczeń - październik 1999r. stwierdził, że "C" S.A. w G., naruszając art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. Nr 11, poz. 50 wraz z późn.zm./ w powiązaniu z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. Nr 106 z 1993r., poz. 482 wraz z późn.zm./, nieprawidłowo odliczyła w marcu 1999r. podatek naliczony w łącznej kwocie [...] wynikający z 12 faktur VAT wystawionych przez odbiorców cukru z tytułu udzielonych prowizji - rabatów.

W ocenie Inspektora, warunki umowy i praktyka sprzedaży cukru, wskazywały że udzielona przez "C" prowizja była w rzeczywistości rabatem, przez który należy rozumień "zniżkę, upust od sumy należnej za towar, przyznany przy kupnie dużej ilości towaru" (Mały Słownik Języka Polskiego PWN, W-wa 1994r.). Udzielona przez "C" prowizja (uzależniona od ilości sprzedanego cukru) na kupno cukru, bez świadczenia przez odbiorcę jakichkolwiek usług dla "C", odpowiada podanej definicji rabatu. Wystawienie przez nabywcę cukru faktur za "prowizje", zamiast obniżenia bezpośrednio ceny w fakturach lub fakturach korygujących, dotyczących sprzedaży cukru, wskazywało - wg Inspektora - na zamiar ominięcia przepisu dotyczącego ceny minimalnej i uniknięcia opłaty sanacyjnej w wysokości 100% wartości sprzedanego cukru liczonego wg ceny minimalnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00