Wyrok SN z dnia 6 listopada 2020 r., sygn. I CSK 736/18
Szkoda osoby, która nie uzyskała prawa własności czasowej do nieruchomości warszawskiej jest ściśle powiązana ze zdarzeniem szkodzącym w postaci wadliwej - nieważnej lub wydanej z naruszeniem prawa - decyzji dekretowej, a odpowiedzialności odszkodowawczej należy dochodzić w terminie trzyletnim od wydania decyzji nadzorczej, stosownie do art. 160 § 6 k.p.a. i także w razie stwierdzenia wydania z naruszeniem prawa decyzji odmawiającej byłemu właścicielowi przyznania prawa do gruntu na podstawie art. 7 ust. 1 dekretu o gruntach warszawskich, źródłem poniesionej przez niego szkody nie są decyzje będące podstawą zadysponowania nieruchomością lub jej częściami (wyodrębnionymi lokalami) na rzecz osób trzecich, choćby doszło do stwierdzenia ich wydania z naruszeniem prawa.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)
SSN Marta Romańska (sprawozdawca)
SSN Monika Koba
w sprawie z powództwa A. S. przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie (...) o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 6 listopada 2020 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 20 czerwca 2018 r., sygn. akt I ACa (...),
1) oddala skargę kasacyjną;
2) odstępuje od obciążenia powódki kosztami postępowania kasacyjnego na rzecz Skarbu Państwa.
Uzasadnienie
Powódka A. S. wniosła o zasądzenie od Skarbu Państwa - Wojewody (...) kwoty 6.000.000 zł z odsetkami ustawowymi od 5 października 2010 r., jako odszkodowania za szkodę wyrządzoną jej na skutek decyzji Wojewody W. nr (...) z 31 lipca 1992 r., która decyzją Ministra Infrastruktury z 29 marca 2010 r. została uznana za naruszającą prawo, a obliczonego stosownie do jej udziału wynoszącego 1/3 część w spadku po W. G., byłym właścicielu nieruchomości w W. przy ul. E. nr 35. Pozew wniosła 28 kwietnia 2011 r., wspólnie z O. G., W. G. i C. G., w zakresie roszczeń których został on jednak zwrócony.
Pozwany Skarb Państwa - Wojewoda (...) wniósł o oddalenie powództwa.