Wyrok SN z dnia 19 stycznia 2018 r., sygn. I CSK 132/17
1. Do roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej ostateczną decyzją administracyjną, wydaną przed dniem 1 września 2004 r., której nieważność lub wydanie z naruszeniem prawa stwierdzono po tym dniu, ma zastosowanie art. 160 § 1, 2, 3 i 6 k.p.a.
2. Sprzedaż przez m.st. Warszawka lokali w sytuacji, gdy właściciel tych lokali został pozbawiony władztwa na mocy decyzji odmawiającej bezprawnie przyznania mu własności czasowej na podstawie art. 7 dekretu z dnia z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. nr. 50, poz. 279 ze zm.) nie przerywa adekwatnego związku przyczynowego pomiędzy tą decyzją a szkodą, jaką ponosi właściciel i jego następcy prawni.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący)
SSN Józef Frąckowiak (sprawozdawca)
SSN Jan Górowski
w sprawie z powództwa H. B. i W. R. przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie (...) o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 19 stycznia 2018 r., skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 9 września 2016 r., sygn. akt I ACa (...),
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym przez pozwanego Skarb Państwa - Wojewodę (...) wyrokiem z dnia 9 września 2016 r. Sąd Apelacyjny w (...) oddalił apelację pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 16 czerwca 2015 r. oraz orzekł o kosztach postępowania.
W sprawie tej ustalono, co następuje:
Zabudowana nieruchomość o powierzchni 556,95 m położona w W. przy ul. S. była własnością poprzedników prawnych powódek H. B. oraz W. R. W 1945 r. na gruncie znajdował się murowany budynek mieszkalny z dużym uszkodzeniem ściany i klatki schodowej. Rozpoczęcie użytkowania budynku w całości nastąpiło już w 1945 r., a roboty wykonywano na koszt lokatorów. Nieruchomość została objęta działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy.