Postanowienie SN z dnia 6 lutego 2019 r., sygn. II PK 11/18
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Zbigniew Myszka
w sprawie z powództwa T. B. przeciwko [...] Inspektoratowi Pracy w W. o odszkodowanie za naruszenie zasad równego traktowania w zatrudnieniu, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 6 lutego 2019 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 17 sierpnia 2017 r., sygn. akt XXI Pa [...],
odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania i zasądza od skarżącego na rzecz powoda kwotę 1.350 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w W. XXI Wydział Pracy wyrokiem z dnia 17 sierpnia 2017 r. oddalił apelację pozwanego [...] Inspektoratu Pracy w W. od wyroku Sądu Rejonowego w W. VII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 11 kwietnia 2017 r. zasądzającego na rzecz powoda T. B. kwotę 43.499,62 zł tytułem odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 13 czerwca 2016 r. do dnia zapłaty, oddalającego powództwo w pozostałym zakresie oraz orzekającego o kosztach procesu.
Sąd Rejonowy argumentował, że prace wykonywane przez powoda i porównywanych pracowników (P. S. oraz P. N.) były pracami o jednakowej wartości, dlatego nie było podstaw do różnicowania wynagrodzenia zasadniczego wymienionych pracowników, przeto pozwany, który akceptował taki nierówny stan rzeczy i nie ujednolicił należnych im wynagrodzeń, naruszył zasady równego traktowania w wynagradzaniu pracowników. Sporne zróżnicowanie wynagrodzeń nie wynikało z obiektywnych, porównywalnych cech pracowników, lecz z tego, że porównywani z powodem pracownicy poprzednio (wcześniej) wykonywali inne obowiązki za wyższym wynagrodzeniem.