Postanowienie SN z dnia 23 października 2018 r., sygn. I PK 21/18
Regulamin wynagradzania, w myśl art. 772 § 6 k.p., wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy, co oznacza, że data jego ogłoszenia jest jednocześnie datą początku stosowania tego aktu. Stąd też zawieszenie stosowania regulaminu jeszcze przed jego wejściem w życie wywiera taki skutek, że z dniem ogłoszenia wchodzi on w życie i jednocześnie z tym dniem jego stosowanie ulega zawieszeniu. Nie jest zatem trafne stanowisko, że zawieszeniu podlega także termin określony w art. 776 § 6 k.p., co oznaczałoby odroczenie wejścia w życie regulaminu do czasu ustania okresu zawieszenia.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Rączka
w sprawie z powództwa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego [...] w K. na rzecz M. W., D. Ż., A. O. i A. M., przeciwko [...] Szpitalowi [...] w K. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 23 października 2018 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 24 sierpnia 2017 r., sygn. akt VII Pa [...],
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. zasądza od strony pozwanej na rzecz powoda kwotę 2025 (dwa tysiące dwadzieścia pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 24 sierpnia 2017 r., sygn. akt VII Pa [...] Sąd Okręgowy w K. w sprawie z powództwa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego [...] w K. na rzecz M. W., D. Ż., A. O., A. M. i B. Z. przeciwko [...] Szpitalowi [...] w K. o zapłatę oddalił apelację pozwanego od wyroku Sądu Rejonowego w K. z 22 listopada 2016 r., sygn. akt IV P [...], w którym Sąd uwzględnił powództwo.