Wyrok SN z dnia 20 lutego 2018 r., sygn. V CSK 205/17
Zawieszenie biegu terminu przedawnienia trwa do chwili wystąpienia zdarzeń określonych w art. 32 ust. 2 Konwencji CMR, powodując zawieszenie biegu terminu zawieszenia. Wskazuje to na konieczność dopełnienia przez przewoźnika łącznie odrzucenia reklamacji i zwrócenia dokumentów. Podkreślenia wymaga, że Konwencja CMR nie reguluje trybu wnoszenia reklamacji, sposobu i terminu jej rozpoznania ani nie określa jakie dokumenty powinny być dołączone do pisma zawierającego reklamację. Obowiązek dołączenia dokumentów można wywieść jedynie ze sformułowania art. 32 ust. 2 zdanie drugie "i zwróci załączone do niej dokumenty". Redakcja tego uregulowania wskazuje na potrzebę dołączenia dokumentów, których rodzaju nie określa, jak też nie przewiduje sankcji w razie niedołączenia do pisma reklamacyjnego żadnych dokumentów. Jeżeli do reklamacji zostałyby dołączone dokumenty niezbędne do dochodzenia roszczenia w postępowaniu sądowym, nie byłoby przeszkód do zobowiązania przez sąd przewoźnika do ich złożenia, w razie gdy dołączono oryginały.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bogumiła Ustjanicz (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Wojciech Katner
SSN Grzegorz Misiurek
w sprawie z powództwa Towarzystwa Ubezpieczeń E. S.A. w S. przeciwko B.S. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 20 lutego 2018 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w W. z dnia 6 grudnia 2016 r., sygn. akt I ACa ."/16,
1) oddala skargę kasacyjną,
2) zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 5400 zł (pięć tysięcy czterysta) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powództwo Towarzystwa Ubezpieczeń E. S.A. w S. o zasądzenie od B.S. kwoty 375 795 zł z ustawowymi odsetkami od dnia wniesienia pozwu zostało oddalone wyrokiem Sądu Okręgowego w W. z dnia 24 czerwca 2016 r.
Ustalenia faktyczne obejmowany następujące okoliczności: