Wyrok SN z dnia 10 sierpnia 2017 r., sygn. I CSK 12/17
Nie można uznać za ważną uchwały o przeniesieniu na spółkę praw rzeczowych należących do spółdzielni, znajdującej się w likwidacji, w wyniku niezaskarżonej uchwały jej organów, jeżeli prawomocnym orzeczeniem sądowym za nieważne na podstawie art. 58 § 1 k.c. zostały uznane uchwały organów spółdzielni, które później stały się podstawą do podjęcia niezaskarżonej uchwały, a której wykonanie prowadziło do czynności zmierzających do ominięcia przepisów prawa spółdzielczego (art. 113 -129) o postępowaniu likwidacyjnym, a w rezultacie godzących w interes majątko wy spółdzielni i spółdzielców.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)
SSN Wojciech Katner (sprawozdawca)
SSN Katarzyna Tyczka-Rote
w sprawie z powództwa Rejonowej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej "S." w G. w likwidacji z siedzibą w G. przeciwko F. sp. z o.o. w G. o uzgodnienie treści ksiąg wieczystych, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 10 sierpnia 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 15 czerwca 2016 r., sygn. akt V Ca (...),
oddala skargę kasacyjną i zasądza od strony pozwanej dla strony powodowej kwotę 3600,- (trzy tysiące sześćset) złotych z tytułu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 lipca 2014 r. Sąd Rejonowy w G. oddalił powództwo Rejonowej Spółdzielni Rolniczo - Handlowej "S." w likwidacji z siedzibą w G. o uzgodnienie treści dwudziestu czterech ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym przez wykreślenie jako właściciela ujawnionego w nich pozwanego a wpisanie w to miejsce strony powodowej.
Rozstrzygnięcie to zapadło w wyniku ustalenia, że według umowy pozwanej spółki z dnia 5 stycznia 2006 r., zgody rady nadzorczej wymagało m.in. nabycie, zbycie lub obciążenie nieruchomości albo udziału w nieruchomości, a także wyrażenie zgody na zabezpieczenie zobowiązań pozwanego lub osoby trzeciej hipoteką, zastawem na nieruchomości lub poręczeniem, zaś uchwały zgromadzenia wspólników wymagało zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienie na nim ograniczonego prawa rzeczowego - i wtedy zapadać miały one większością 2/3 głosów. Jedynym wspólnikiem pozwanej spółki była powodowa Spółdzielnia mająca 500 udziałów o łącznej wartości 50 000 złotych, co stanowiło całość kapitału zakładowego.