Wyrok SN z dnia 12 października 2017 r., sygn. IV CSK 705/16
1. Uchwały organów spółdzielni rodzące skutki cywilno-prawne podlegają jednak - jako czynności prawne - odpowiednim przepisom zawartym w kodeksie cywilnym. Uchwały te nie mogą w związku z tym, podobnie jak inne czynności prawne, naruszać przepisów bezwzględnie obowiązujących, ich więc skuteczność podlega ocenie unormowaniom zawartym w art. 58 k.c. W takim wypadku członek spółdzielni może zatem wystąpić z powództwem o ustalenie nieważności uchwały ze skutkiem ex tunc mimo niezaskarżenia jej na podstawie art. 42 § 2 i 3 pr. sp.
2. Uchwała zarządu o przyjęciu danej osoby na członka spółdzielni mieszkaniowej złożona pod wpływem mającego znaczenie prawne błędu wywiera skutki prawne, a podmiot ten jest uprawniony do zniweczenia skutków złożenia wadliwego oświadczenia woli tj. unieważnienia dokonanej czynności, co jest jednak ograniczone terminem. Artykuł 88 § 2 k.c. przewiduje termin roczny, który rozpoczyna bieg w razie błędu od chwili jego wykrycia. Czynność prawna zawierająca takie wadliwe oświadczenie woli jest ważna, niemniej z chwilą skutecznego uchylenia się przez składającego wadliwe oświadczenie od jej skutków jest nieważna z mocą wsteczną (ex tunc). Po upływie rocznego terminu uprawnienie do unieważnienia dokonanej pod wpływem błędu czynności prawnej wygasa.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jan Górowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Marian Kocon
SSN Zbigniew Kwaśniewski
w sprawie z powództwa A. M. przeciwko Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej "N." w [...] o ustalenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 12 października 2017 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [... ] z dnia 10 sierpnia 2016 r.,
oddala skargę kasacyjną i zasądza od pozwanej na rzecz powoda 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
W pozwie z dnia 15 maja 2014 r. A.M. wniósł o stwierdzenie nieważności ewentualnie o uchylenie uchwały Zarządu Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej "N." nr 4/2013 z dnia 19 listopada 2013 r. o uchyleniu uchwały nr 17/2009 z dnia 5 września 2009 r. w części przyjmującej powoda w poczet jej członków. Podniósł, że uchwała jest sprzeczna z art. 24 § 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo Spółdzielcze (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 21 ze zm., dalej: "pr. sp.").