Wyrok SN z dnia 10 stycznia 2017 r., sygn. V CSK 176/16
Szeroko ujęte pojęcie osoby władającej nieruchomością, obejmuje każdy podmiot władający nią dla siebie bez tytułu prawnego, a więc zarówno posiadacza samoistnego jak i zależnego w tym dzierżawcę, który nie wydał gruntu po wygaśnięciu stosunku dzierżawy. Do zapłaty stawki wynagrodzenia w tej wysokości zobowiązany jest każdy władający, niezależnie od tego czy jest posiadaczem w dobrej, czy w złej wierze. Za takim rozumieniem art. 39 ust. 1 u.g.n.r., nie różnicującym w tym zakresie sytuacji posiadacza nieruchomości, przemawia jego wykładnia językowa, której rezultat potwierdza wyłączenie w art. 39 ust. 3 stosowania odpowiednich przepisów kodeksu cywilnego wprowadzających takie rozróżnienie. Jest ona zgodna z celem wprowadzenia tego przepisu, jakim było przeciwdziałanie tzw. dzikim dzierżawom i sankcjonowanie osób bezprawnie korzystających z nieruchomości oraz motywowaniem ich do terminowego zwrotu po wygaśnięciu stosunku prawnego. Nawiązuje do niego mechanizm ustalania wynagrodzenia oparty na stawce czynszu dzierżawnego.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Iwona Koper (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Maria Szulc
SSN Katarzyna Tyczka-Rote
w sprawie z powództwa Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie przeciwko Zakładom Rolnym "S." Spółce z o.o. w S. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 10 stycznia 2017 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego [...] z dnia 15 grudnia 2015 r., sygn. akt I ACa .../15,
oddala skargę kasacyjną;
zasądza od strony powodowej na rzecz strony pozwanej kwotę 7 200 (siedem tysięcy dwieście) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy [...] wyrokiem z dnia 3 lipca 2015 r. oddalił powództwo Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) w Warszawie przeciwko Zakładom Rolnym S. sp. z o.o. w S. o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości rolnej po zakończeniu umowy dzierżawy przez okres od 16 listopada 2011 r. do dnia zwrotu nieruchomości.