Wyrok SN z dnia 5 listopada 2015 r., sygn. III PK 25/15
Przeniesienie z mocy prawa w stan nieczynny nie jest wypowiedzeniem zmieniającym nauczycielski stosunek pracy, który po ubezskutecznieniu wcześniej dokonanego wypowiedzenia definitywnego zostaje przedłużony o okres sześciu miesięcy pozostawania w tym stanie, ze skutkiem wygaśnięcia stosunku pracy z upływem tego okresu. Dyskwalifikuje to stanowisko, że przeniesienie w stan nieczynny, które prowadzi do bezskuteczności wypowiedzenia definitywnego nauczycielskiego stosunku pracy, nie wyklucza wniesienia odwołania od bezskutecznego z mocy prawa wypowiedzenia tego stosunku pracy.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący)
SSN Dawid Miąsik
SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Doroty Ż. przeciwko Zespołowi Szkół Ekonomicznych [...]o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 5 listopada 2015 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. z dnia 25 września 2014 r.,
oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. wyrokiem z dnia 25 września 2014 r., po rozpoznaniu apelacji powódki D. Ż. w sprawie z jej powództwa przeciwko Zespołowi Szkół Ekonomicznych i III Liceum Ogólnokształcące [...] o przywrócenie do pracy, oddalił apelację od wyroku Sądu pierwszej instancji oddalającego powództwo, a także oraz zasądził od powódki na rzecz pozwanego kwotę 120 zł tytułem zwrotu procesu za drugą instancję. W sprawie tej ustalono, że powódka była nauczycielką wychowania fizycznego w pozwanym Zespole Szkół. Legitymowała się statusem nauczyciela dyplomowanego, a jej miesięczne wynagrodzenie obliczone jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy wynosiło 3.784,76 zł. Obok powódki zajęcia z wychowania fizycznego u pozwanego prowadzili też nauczyciele: M. P. - nauczyciel dyplomowany, M. D. - nauczyciel dyplomowany, K. P. - nauczyciel mianowany, K. S. - nauczyciel mianowany, B. A. - nauczyciel mianowany, O. M. - nauczyciel mianowany oraz R.M. - nauczyciel dyplomowany. W związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów pozwany pracodawca w oparciu o obowiązujące w szkole kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia, przedstawione radzie pedagogicznej w kwietniu 2013 r., zastosował do wszystkich nauczycieli przedmiotu obowiązujące kryteria punktowe, a poszczególni nauczyciele wychowania fizycznego otrzymali następujące liczby punktów: A. B. - 77, S. K. - 94, P. K. - 63, D. M. - 58, P. M. - 127, M. O. - 73, R. M. - 37, powódka - 47. W dniu 15 maja 2013 r. została podjęta decyzja o wręczeniu powódce w oparciu o art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela wypowiedzenia umowy o pracę, ale od 10 maja 2013 r. przebywała ona na zwolnieniu lekarskim. Pismo zawiadamiające powódkę o wypowiedzeniu mowy o prace zostało powódce przesłane pocztą w dniu 15 maja 2013 r., ze skutkiem doręczenia dwukrotnie awizowanej przysyłki w dniach 16 maja i 24 maja tego roku. Termin jej odbioru upłynął 31 maja 2013 r. W dniu 12 czerwca 2013 r. powódka odebrała "fizycznie" przedmiotowe oświadczenie w siedzibie pozwanego. Następnie w dniu 26 czerwca 2013 r. powódka złożyła podanie o przeniesienie jej w stan nieczynny. W konsekwencji decyzją dyrektor pozwanej szkoły z 1 lipca 2013 r. została przeniesiona w stan nieczynny na okres od dnia 1 września 2013 r. do dnia 28 lutego 2014 r. Wypowiedzenie umowy o pracę otrzymała również najniżej oceniona nauczycielka M. R.