Wyrok SN z dnia 3 czerwca 1998 r. sygn. I PKN 168/98
Wniosek nauczyciela o przeniesienie w stan nieczynny jest szczególnym oświadczeniem woli dokonywanym w ramach stosunku pracy, do którego na podstawie art. 84 i art. 88 KC w związku z art. 300 KP i art. 91 c Karty Nauczyciela ma zastosowanie reguła przewidująca możliwość uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia złożonego pod wpływem błędu.
Przewodniczący SSN: Andrzej Kijowski
Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Walerian Sanetra (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 1998 r. sprawy z powództwa Danuty M. przeciwko Szkole Podstawowej [...] w L. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krośnie z dnia 21 listopada 1997 r. [...]
oddalił kasację.
Uzasadnienie
Pozwana Szkoła Podstawowa [...] w L. wniosła kasację od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Krośnie z dnia 21 listopada 1997 r. [...], którym Sąd ten zmienił wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Sanoku z dnia 4 września 1997 r. [...], przywracając powódkę Danutę M. do pracy w pozwanej Szkole.
Powódka domagała się przywrócenia do czynnych obowiązków wychowawcy w świetlicy Szkoły Podstawowej [...] L. zarzucając, iż decyzja dyrektora tej Szkoły (z dnia 30 czerwca 1996 r.) w kwestii przeniesienia jej w stan nieczynny była nieuzasadniona. Zdaniem powódki przy uwzględnieniu jej siedemnastoletniego stażu pracy zawodowej, posiadanych kwalifikacji pedagogicznych, statusu nauczyciela mianowanego oraz trudnej sytuacji rodzinnej, nie było podstaw do dokonania zmiany jej dotychczasowej pracy. Jej zdaniem u podstaw krzywdzącej ją decyzji leżało przy tym niedocenienie wkładu jej pracy w prowadzeniu zajęć świetlicowych oraz „wyraźne szykanowanie jej osoby, po to aby w jej miejsce zatrudnić innego pracownika”.