Wyrok SN z dnia 3 sierpnia 2007 r., sygn. I PK 79/07
Przyczyny wypowiedzenia nie muszą charakteryzować się znaczną wagą ani powodować szkód dla pracodawcy. Nie jest też wymagane udowodnienie zawinienia pracownika. Tym odróżnia się zasadność wypowiedzenia od wymagań stawianych w tym zakresie rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika jego podstawowych obowiązków.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie :
SSN Teresa Flemming-Kulesza (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Józef Iwulski
SSN Zbigniew Korzeniowski
w sprawie z powództwa J. G. przeciwko H.-G. Spółdzielni Mieszkaniowej w K. o odszkodowanie, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 3 sierpnia 2007 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 28 sierpnia 2006 r., sygn. akt (...)
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu - Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
W pozwie skierowanym przeciwko H. - G. Spółdzielni Mieszkaniowej w K. J. G. domagał się przywrócenia do pracy oraz zasądzenia kosztów zastępstwa procesowego w uzasadnieniu podnosząc, iż podana przyczyna wypowiedzenia - utrata zaufania - nie była konkretna.
Pozwana wniosła o oddalenie powództwa i zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego, wskazując, iż przyczyną wypowiedzenia powodowi umowy o pracę była utrata zaufania spowodowana złożeniem przez niego oświadczenia w postępowaniu likwidacyjnym bez stosownego umocowania. Przed rozwiązaniem umowy powodowi przedstawiono uwagi co do nieprawidłowości jego działań i ich negatywnych skutków.