Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 9 sierpnia 2005 r. sygn. IV CK 79/05

Niedopuszczalne jest potrącenie wierzytelności, przysługującej jednemu z małżonków w stosunku do osoby trzeciej z wierzytelnością, która służy tej osobie w stosunku do drugiego małżonka.

Sędzia SN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący)

Sędzia SN Elżbieta Skowrońska-Bocian (sprawozdawca)

Sędzia SN Zbigniew Strus

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Anety O. przeciwko "E.", spółce z o.o. w G. o zapłatę, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 9 sierpnia 2005 r. kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 22 października 2004 r.

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Powódka domagała się zasądzenia kwoty 48 279,06 zł jako równowartości kart telefonicznych dostarczonych pozwanej spółce. W listopadzie 2002 r. strony umówiły się, że w zamian za dostarczone karty powódka otrzyma inny towar, jednak towaru takiego nie otrzymała.

Powódka od 1998 r. prowadziła działalność gospodarczą pod nazwą „A i M Aneta O." i w czerwcu 2002 r. nawiązała współpracę z pozwaną. W ramach tej współpracy, polegającej na wzajemnej sprzedaży sprzętu telefonicznego oraz zawieraniu umów zamiany, kontakty z pozwaną spółką utrzymywał mąż powódki Marcin O. Pozwana uważała go za właściciela firmy „A i M". Po zapoznaniu się z wypisem z rejestru działalności gospodarczej mąż powódki podpisał oświadczenie, że jest upoważniony do reprezentowania żony, jednak pisemnego pełnomocnictwa nie dostarczył.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00