Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 16 maja 2003 r. sygn. IV CKN 103/01

Zmiana celu oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste, będącego podstawą udzielenia bonifikaty opłaty rocznej, jest - zgodnie z art. 73 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst: Dz.U. 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.) - wyłączną przesłanką jej wypowiedzenia także wtedy, gdy nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste przed dniem wejścia w życie tej ustawy.

Sędzia SN Filomena Barczewska (przewodniczący)

Sędzia SN Iwona Koper

Sędzia SN Tadeusz Żyznowski (sprawozdawca)

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa K. Spółdzielni Mieszkaniowej „P.” w K. przeciwko Gminie Miasta K. o ustalenie, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Cywilnej w dniu 7 maja 2003 r., kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 27 października 2000 r.

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Uwzględnienie żądania powodowej Spółdzielni Mieszkaniowej „P.” o ustalenie, że przysługuje jej 50 % bonifikaty od opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych stanowiących własność pozwanej Gminy Miasta K. oparte zostało na ustaleniach faktycznych nie kwestionowanych w toku postępowania apelacyjnego i kasacyjnego. Na przestrzeni 1983-1984 r. powodowej Spółdzielni oddane zostały w użytkowanie wieczyste grunty stanowiące własność pozwanej Gminy. W każdej z tych umów do ustalonej wysokości należnej opłaty rocznej zastosowana została 50% zniżka tych opłat. Także po wejściu w życiu ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (jedn. tekst: Dz.U. z 1991 r. Nr 30, poz. 127 ze zm. - dalej: „u.g.g.”) zniżka stosowana była w ustalonej wysokości 50%. Również dokonana przez pozwaną Gminę w 1997 r. aktualizacja opłat uwzględniała 50% zniżkę.

W grudniu 1998 r. strona pozwana wypowiedziała dotychczasową opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych wynoszącą 1% ceny tych nieruchomości wraz ze stosowaną dotychczas zniżką i dokonała z dniem 1 stycznia 1999 r. zmiany opłaty rocznej określając jej wysokość na 1%, co w ocenie Sądów obu instancji ograniczyło się do wyeliminowania 50% zniżki (zwanej obecnie bonifikatą). Treść artykułu 221 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. Nr 115, poz. 741 ze zm., jedn. tekst: Dz.U. 2000 r., nr 46, poz. 543 ze zm. - dalej: „u.g.n.”) reguluje tryb dostosowania nowych stawek procentowych do nieruchomości już oddanych w użytkowanie wieczyste i nie może być podstawą dokonywania jeszcze innych zmian. Według zgodnego zapatrywania Sądów obu instancji także w odniesieniu do gruntów oddanych w użytkowanie wieczyste przed wejściem w życie ustawy o gospodarce nieruchomościami wypowiedzenie udzielonej zniżki w opłacie rocznej (zwanej bonifikatą) może być dokonane tylko w sytuacji przewidzianej w art. 73 ust. 6 ustawy tj. wówczas gdy po oddaniu nieruchomości w użytkowanie wieczyste nastąpiła zmiana celu będącego podstawą udzielenia bonifikaty. Innych przyczyn umożliwiających wypowiedzenie bonifikaty ustawa nie przewiduje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00