Wyrok SN z dnia 6 czerwca 2000 r. sygn. I PKN 700/00
Odprawa przewidziana w art. 28 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. Nr 31, poz. 214 ze zm.) przysługuje, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z przejściem pracownika na emeryturę, choćby ją wcześniej pobierał.
Przewodniczący SSN Barbara Wagner
Sędziowie SN: Józef Iwulski, Walerian Sanetra (sprawozdawca)
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2000 r. sprawy z powództwa Stefana K. przeciwko Kuratorium Oświaty w B. o zapłatę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 24 września 1999 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu-Sądowi Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
W imieniu powoda Stefana K. wniesiona została kasacja od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku z dnia 24 września 1999 r. [...], którym została oddalona jego apelacja od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Białymstoku z dnia 10 czerwca 1999 r. [...].
Powód wniósł o zasądzenie na jego rzecz od pozwanego Kuratorium Oświaty w B. kwoty 8.781,65 złotych wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 31 grudnia 1998 r. do dnia zapłaty tytułem jednorazowej odprawy w związku z przejściem na rentę. Sąd Pracy oddalił jego powództwo, ustalając, że powód był zatrudniony w Kuratorium Oświaty w B. w okresie od 1 września 1975 r. do 31 grudnia 1998 r. na stanowisku starszego wizytatora. Stosunek pracy uległ rozwiązaniu na mocy porozumienia stron w związku z przejściem na emeryturę. Z art. 8 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. Nr 31, poz. 214 ze zm.) wynika, iż prawo do odprawy uzależnione jest przede wszystkim od przejścia pracownika na emeryturę bądź rentę inwalidzką. Między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem uprawnień emerytalnych lub rentowych powinien istnieć związek czasowy lub określone następstwo zdarzeń w czasie. „W szczególności chodzi o to, aby pracownik zakończył stosunek pracy i rozpoczął pobieranie świadczenia emerytalnego lub rentowego. Jednorazowa odprawa ma bowiem charakter świadczenia socjalnego i ma na celu ułatwienie pracownikowi przystosowanie się do nowych warunków”. Zdaniem Sądu Pracy, między rozwiązaniem stosunku pracy powoda oraz nabyciem uprawnień emerytalnych nie istnieje wymagany związek czasowy oraz nie zachowane zostało następstwo wskazanych zdarzeń. Powód nabył bowiem z dniem 1 grudnia 1990 r. prawo do emerytury, którego nie pobierał ze względu na trwające zatrudnienie i osiągany dochód. W 1996 r. organ rentowy ustalił wysokość świadczenia emerytalnego, które powód pobierał, pozostając dalej w stosunku pracy. Decyzją z 9 grudnia 1998 r. powodowi została przyznana renta stała z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową, a z dniem 31 grudnia 1998 r. stosunek pracy powoda uległ rozwiązaniu na mocy porozumienia stron. W tych okolicznościach Sąd Pracy uznał, iż powód przeszedł na emeryturę przed rozwiązaniem stosunku pracy i wobec tego jednorazowa odprawa mu nie przysługuje. Odprawa ta przysługuje jeden raz w sytuacji przejścia na emeryturę lub rentę. Pozostawanie w stosunku pracy z jednoczesnym pobieraniem emerytury wyłącza możliwość przyznania pracownikowi odprawy w razie rozwiązania tego stosunku i wobec tego bez znaczenia jest związek rozwiązania stosunku pracy z nabyciem uprawnień rentowych.