Wyrok SN z dnia 1 października 1999 r. sygn. I PKN 283/99
Z art. 11 w związku z art. 10 ust. 1 i art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.) wynika, iż pracownik nabywa prawo do odprawy, jeżeli pracodawca zgodził się na ofertę pracownika rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron, gdyż wskutek zmian organizacyjnych zmierzał do zmniejszenia zatrudnienia.
Przewodniczący: SSN Józef lwulski (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Jerzy Kwaśniewski, Andrzej Wróbel
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 1 października 1999 r. sprawy z powództwa Mariana S. przeciwko Oddziałowi Okręgowemu Narodowego Banku Polskiego w W. - Oddziałowi Zamiejscowemu w L. o sprostowanie świadectwa pracy i odprawę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Okręgowego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu z dnia 26 października 1999 r. [...]
odrzucił kasację w części dotyczącej sprostowania świadectwa pracy; oddalił kasację w pozostałym zakresie i zasądził od powoda na rzecz strony pozwanej koszty postępowania kasacyjnego w kwocie 500 zł (pięćset złotych).
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 października 1998 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Legnicy oddalił powództwo Mariana S. przeciwko Oddziałowi Okręgowemu Narodowego Banku Polskiego w W. -Oddziałowi Zamiejscowemu w L. o sprostowanie świadectwa pracy i zasądzenie odprawy. Rozstrzygnięcie to oparł na następujących ustaleniach. Powód zatrudniony został w Oddziale Okręgowym NBP w L. z dniem 1 października 1994 r. na podstawie umowy o pracę na stanowisku specjalisty w Zespole Nadzoru Bankowego. Z dniem 1 czerwca 1996 r. powierzono powodowi stanowisko kierownika tego Zespołu. Pismem z dnia 14 listopada 1997 r. Oddział Okręgowy NBP w L. zawiadomił powoda, iż dotychczasowe funkcje pracodawcy przejdą z dniem 1 stycznia 1998 r. na nowego pracodawcę, tj. Okręgowy Oddział NBP w W., w związku z wprowadzeniem nowej struktury organizacyjnej Narodowego Banku Polskiego na mocy Zarządzenia Prezesa NBP z dnia 27 sierpnia 1997 r. W związku z tym powód stanie się z mocy prawa pracownikiem Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w W. - Oddziału Zamiejscowego w L. Stosunek pracy będzie kontynuowany u nowego pracodawcy i nie nastąpi zmiana w zakresie warunków pracy i płacy. Zawiadomienie powoływało się na treść przepisu art. 23 § 3 KP oraz zawierało pouczenie, iż w terminie miesiąca od zawiadomienia powód może bez wypowiedzenia za tygodniowym uprzedzeniem złożyć oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy. Taki tryb rozwiązania stosunku pracy wywoła dla powoda skutki określone w przypadku rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem. Po otrzymaniu tego zawiadomienia powód złożył pisemne oświadczenie, że nie wyraża zgody na zmianę pracodawcy. Jednocześnie wniósł o rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron z dniem 31 grudnia 1997 r. Powód twierdził, że w wyniku zmiany struktury organizacyjnej w Narodowym Banku Polskim następowała likwidacja Oddziału Okręgowego NBP w L. Następnie powód rozszerzył ten wniosek o wypłatę odprawy na podstawie ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy i przedłużył termin do zajęcia stanowiska przez pracodawcę do połowy stycznia 1998 r. Do dnia 31 grudnia 1997 r. Oddział Okręgowy NBP w L. nie odpowiedział na ofertę powoda. Natomiast w dniu 7 stycznia 1998 r. Oddział NBP w W. zawiadomił powoda na piśmie, że przyjmuje jego ofertę i z dniem 15 stycznia 1998 r. rozwiązuje z nim umowę o pracę na podstawie art. 30 § 1 pkt 1 KP. Uznał też, że brak jest podstaw do wypłaty odprawy. Sąd Rejonowy ustalił, że zmiany organizacyjne nie spowodowały od 1 stycznia 1998 r. zmniejszenia zatrudnienia. Nadal funkcjonuje komórka nadzoru bankowego w Oddziale Zamiejscowym w L, która merytorycznie podlegała i nadal podlega Głównemu Inspektorowi Nadzoru Bankowego, zaś organizacyjnie podporządkowana jest Oddziałowi Okręgowemu NBP w Z.G. Stanowisko pracy jakie powód zajmował do czasu rozwiązania umowy o pracę jest nieobsadzone.