Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 28 maja 1998 r. sygn. I PKN 149/98

Przepis art. 12 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.) nie ma zastosowania w razie rozwiązania umowy o pracę z radcą prawnym na skutek zmian organizacyjno-ekonomicznych w zakładzie pracy, które spowodowały likwidację stanowiska radcy prawnego, a następnie powierzenie obsługi prawnej zakładu kancelarii adwokacko-radcowskiej.

Przewodniczący SSN: Walerian Sanetra

Sędziowie SN: Adam Józefowicz (sprawozdawca), Andrzej Wasilewski

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 28 maja 1998 r. sprawy z powództwa Jana E. przeciwko Przedsiębiorstwu Zaopatrzenia Farmaceutycznego „C.” SA w K. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach z dnia 19 listopada 1997 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Powód Jan E. w pozwie z dnia 28 kwietnia 1995 r. wniósł o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę, dokonanego w dniu 27 kwietnia 1995 r. przez pozwane Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Farmaceutycznego „C.” K., Spółka Akcyjna w K., podnosząc, że przyczyna wypowiedzenia była pozorna, a nadto, że nie przeprowadzono konsultacji ze związkami zawodowymi.

Wyrokiem z dnia 20 września 1995 r. Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Kielcach zasądził od pozwanego na rzecz powoda kwotę 2070 zł z ustawowymi odsetkami. Sąd Rejonowy ustalił, ze powód był zatrudniony w pozwanym Przedsiębiorstwie od 8 stycznia 1992 r. Pozwany wypowiedział powodowi umowę o pracę z dniem 1 maja 1995 r. ze skutkiem na dzień 31 maja 1995 r., skracając okres wypowiedzenia do jednego miesiąca. Dyrektor pozwanego w dniu 21 kwietnia 1995 r. powiadomił na piśmie NSZZ „Solidarność” (którego członkiem był powód) o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę, podając jako przyczynę potrzebę uelastycznienia obsługi prawnej Przedsiębiorstwa poprzez korzystanie z usług Kancelarii adwokackiej i radcowskiej. Zakładowa organizacja związkowa złożyła w dniu 26 kwietnia 1995 r. zastrzeżenia i nie wyraziła zgody na rozwiązanie z powodem umowy o pracę. Pozwany w dniu 27 kwietnia 1995 r. wypowiedział powodowi umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska radcy prawnego bez przedstawienia sprawy ogólnokrajowej organizacji związkowej. Sąd uznał, że wypowiedzenie powodowi umowy o pracę było merytorycznie uzasadnione względami organizacyjnymi, w ramach których nastąpiła likwidacja stanowiska radcy prawnego. Decyzja zakładu pracy nie była pozorna, a powierzenie obsługi prawnej Biuru Prawnemu Spółki Cywilnej było podyktowane względami ekonomicznymi, gdyż zakład pracy ponosi mniejsze koszty, nie płacąc wynagrodzenia i składek na ZUS. Sąd Rejonowy uznał, że wypowiedzenie umowy o pracę powodowi, aczkolwiek uzasadnione nastąpiło z naruszeniem prawa, bo pozwany nie wyczerpał trybu konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę ze związkami zawodowymi. Z tego względu na zasadzie art. 45 § 2 i art. 47 KP zasądził odszkodowanie, nie znajdując podstaw do przywrócenia powoda do pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00