Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 26 lutego 2007 r., sygn. I ACa 1492/06

W przypadku udzielenia przez uprawnionego zezwolenia na wykorzystanie wizerunku w sposób abstrakcyjny, bez wyraźnego wyznaczenia granic czasowych czy ograniczeń do oznaczonych okoliczności (ograniczonych tekstem artykułów prasowych, czy też pism tematycznych) uprawniony nie może skutecznie twierdzić, że jego intencją było jedynie publikacja zdjęć w pismach, których tematyka odnosi się do teatru, telewizji czy kina.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2007 r. we Wrocławiu na rozprawie sprawy z powództwa Małgorzaty K. przeciwko "Phoenix Press Spółka z o.o." Spółce komandytowej we W. o ochronę dóbr osobistych na skutek apelacji powódki od wyroku Sądu Okręgowego we W. z dnia 26 października 2006 r. sygn. akt I C 1338/05 oddalił apelację i zasądził od powódki na rzecz strony pozwanej 2.700 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Uzasadnienie

Powódka Małgorzata K. domagała się zobowiązania strony pozwanej „Phoenix Press Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” Sp. komandytowej z siedzibą we W. do jednostronnego zamieszczenia w czasopiśmie „Tele Panoramy” i „Tele Świat” na stronie 3, we wskazanym formacie, oświadczenia : „Phoenix Press Sp. z o.o. - wydawca czasopisma „Tele Panoramy” przeprasza Panią Małgorzatę K. za bezprawne użycie jej wizerunku w reklamie wydawano przez siebie czasopisma, co skutkowało naruszeniem jej dóbr osobistych”, oraz zasądzenie tytułem zadośćuczynienia kwoty 100 000 zł. Żądanie swoje powódka uzasadniała tym, że pozwana umieściła w czasopiśmie „Tele Świat” (nr 13 z 2004 r.) reklamy czasopisma „Tele Panoramy”, w której centrum znajdował się wizerunek powódki umieszczony bez jej zgody. Jako podstawę swych roszczeń wskazuje art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz art. 24 i 448 k.c.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00