Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2023 r., sygn. II OSK 1751/22

Zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, możliwe jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla części działki ewidencyjnej, jeżeli ten fragment działki jest jednoznacznie wyodrębniony i przedstawiony w załączniku graficznym do decyzji.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: Sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędzia del. WSA Anna Szymańska po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 grudnia 2021 r. sygn. akt II SA/Wr 412/21 w sprawie ze skargi B. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze z dnia 25 czerwca 2021 r. nr SKO/41/GP-10/2021 w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 7 grudnia 2021 r., sygn. II SA/Wr 412/21 oddalił skargę B. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze z 25 czerwca 2021 r. w przedmiocie ustalenia na wniosek J. S. (inwestor) warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie trzech budynków mieszkalnych jednorodzinnych, na części działki nr [...] (oznaczonej jako użytek rolny RIVa), obręb [...], gmina [...].

W ocenie Sądu pierwszej instancji zostały spełnione wszystkie przesłanki obligujące organ do wydania decyzji ustalającej warunki zabudowy, wymienione w art. 61 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2021 r., poz. 741). Sąd podzielił stanowisko organu, że planowana inwestycja będzie stanowiła kontynuację istniejącej w ramach obszaru analizowanego funkcji mieszkaniowej jednorodzinnej. Sąd wskazał także, że teren objęty planowanym zamierzeniem nie wymaga uzyskania zgody właściwego ministra na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, albowiem stanowi użytki rolne klasy IVa. Zdaniem Sądu teren inwestycji został ustalony prawidłowo, jest bowiem dopuszczalne ustalenie warunków zabudowy również dla części działki ewidencyjnej. Podkreślono, że przepisy ww. ustawy nie dają podstaw do utożsamiania zawartego w nich pojęcia "terenu" z pojęciem "działki ewidencyjnej".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00