Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 20 października 2022 r., sygn. II OSK 3116/19
Kierownik jednostki samorządowej musi być wysłuchany przez organ, który ma zamiar go zwolnić. Jeżeli nie będzie miał możliwości przedstawienia swoich argumentów, uchwała zarządu jednostki w kwestii jego zwolnienia będzie nieważna.
Gazeta Prawna nr 213/2022
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz, Sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.), Sędzia WSA (del.) Grzegorz Rząsa, Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski, po rozpoznaniu w dniu 20 października 2022 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Zarządu Powiatu C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 maja 2019 r. sygn. akt III SA/Kr 186/19 w sprawie ze skargi W. S. na uchwałę Zarządu Powiatu C. z dnia 13 grudnia 2018 r. nr 4/12/2018 w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę z Dyrektorem Szpitala Powiatowego w C. 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Powiatu C. na rzecz W. S. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Uzasadnienie.
Wyrokiem z dnia 7 maja 2019 r., sygn. akt III SA/Kr 186/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny Krakowie w sprawie ze skargi W. S. na uchwałę Zarządu Powiatu Ch. z dnia 13 grudnia 2018 r. nr 4/12/2018 w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę z Dyrektorem Szpitala Powiatowego w Ch. stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w całości.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku Zarząd Powiatu Ch. Wyrok zaskarżył w całości. Zarzucił:
1. Naruszenie prawa materialnego, a to:
a) 32 ust. 2 pkt 5 u.s.p. poprzez przyjęcie, że przepis ten kreuje obowiązek wskazywania w uchwale lub jej uzasadnieniu przyczyn wypowiedzenia, jak również rodzi po stronie organu obowiązek zagwarantowania pracownikowi czynnego udziału w sprawie, podczas gdy przepis ten stanowi jedynie normę kompetencyjną do podejmowania przez zarząd powiatu uchwał w zakresie określonym w tym przepisie,
b) art. 79 ust. 1 i 4 u.s.p. poprzez jego niezastosowanie i pominięcie, że nieważność uchwały powoduje jedynie istotne naruszenie prawa, które w przedmiotowej sprawie nie nastąpiło,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right