Wyrok NSA z dnia 22 lipca 2020 r., sygn. I FSK 1943/17
Podatkowe postępowanie; Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda - Ossowska, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia WSA (del.) Zbigniew Łoboda (spr.), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 22 lipca 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 22 sierpnia 2017 r. sygn. akt I SA/Rz 364/17 w sprawie ze skargi A. S.A. w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie, 2) zasądza od A. S.A. w R. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 sierpnia 2017 r., sygn. akt I SA/Rz 364/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 3 marca 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm., dalej - "p.p.s.a.") - uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka A. w R. przedstawiła między innymi, że prowadzi działalność gospodarczą związaną z oprogramowaniem oraz w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, a czynności wykonywane w tych ramach podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca zamierza dokonać reorganizacji struktury posiadanych udziałów i akcji w spółkach należących do grupy kapitałowej wnioskodawcy poprzez wymianę posiadanych pakietów udziałów (akcji) w celu: zoptymalizowania działalności poszczególnych spółek w grupie kapitałowej na rynku międzynarodowym, wzmocnienia pozycji rynkowej całej grupy, poszerzenia oferty, zdobywania nowych rynków itp. Wnioskodawca planuje wnieść aportem posiadane udziały (akcje) spółek zależnych należących do grupy kapitałowej do jednej ze spółek grupy z siedzibą na terytorium jednego z państw UE (dalej określanej jako "X"), która posiada obecnie udziały w spółkach zarejestrowanych w krajach UE i spoza UE. Celem transakcji ma być skupienie w jednej silnej strukturze z siedzibą na terytorium UE spółek zagranicznych (X stanie się udziałowcem zdecydowanej większości spółek zagranicznych grupy kapitałowej). Celem nie będzie natomiast odsprzedaż udziałów (akcji) spółek należących do grupy kapitałowej z zyskiem.