Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2015 r., sygn. I FSK 622/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 grudnia 2013 r. sygn. akt I SA/Wr 1804/13 w sprawie ze skargi J. G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 2 lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz J. G. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 10 grudnia 2013 r., I SA/Wr 1804/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił - na skutek skargi J. G. - interpretację indywidualną Ministra Finansów z 2 lipca 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, stosownie do art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), dalej Ppsa.
2. Jak zauważono w motywach orzeczenia, wnioskując o wydanie interpretacji skarżący wskazał, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług inżynieryjno-budowlanych jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jednocześnie do końca stycznia 2013 r. wnioskodawca był również jednym z trzech wspólników spółki jawnej. W okresie, w którym skarżący był wspólnikiem spółki jawnej, pomiędzy nim a pozostałymi wspólnikami doszło do konfliktu. W wyniku tego konfliktu wspólnicy podejmowali działania wymierzone przeciwko wnioskodawcy, w szczególności:
- ukryli przed wnioskodawcą wszystkie dokumenty księgowe spółki jawnej, w celu uniemożliwienia mu wykonywania praw wspólnika;
- działając w imieniu spółki, bez uzasadnionych przyczyn, zakwestionowali w całości zasadność faktur, które wnioskodawca, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, wystawił na rzecz spółki jawnej za świadczone na jej rzecz usługi nadzoru i koordynacji oraz usługi budowlane; z uwagi na wcześniejszą zapłatę spornych faktur, spółka jawna dokonała ich "wyksięgowania" oraz ujęła w księgach rachunkowych roszczenie wobec wnioskodawcy, jako podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z tytułu nienależnie otrzymanych środków pieniężnych, które następnie potrąciła z pożyczki udzielonej przez wnioskodawcę spółce jawnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right