Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2012 r., sygn. I FSK 1106/11
Proponowana przez Ministra Finansów "dwuetapowa" metoda ustalania proporcji, w której pierwszy etap miał polegać na wyodrębnieniu z całości zakupów związanych z realizowanym projektem, tę ich część, która nie jest związana z działalnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT i część, która związana jest z działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów uptu (zarówno opodatkowaną jak i zwolnioną) nie mogła zasługiwać na akceptację. Takie działanie stanowiłoby niedopuszczalną, bezpośrednią ingerencję w prawo do odliczenia, która w przypadku czynności nie objętych zakresem uptu nie może, z przyczyn wskazanych wcześniej, mieć miejsca.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Krzysztof Stanik (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 lutego 2011 r. sygn. akt I SA/Kr 1889/10 w sprawie ze skargi A. G.-H. [...] w K. na interpretacje indywidualne Ministra Finansów z dnia 29 lipca 2010 r. nr [...[, [...], [...], z dnia 6 sierpnia 2010 r. nr [...], [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. G.-H. [...] w K. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 lutego 2011 r., sygn. akt I SA/Kr 1889/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w sprawie ze skarg A. w K., uchylił pięć interpretacji indywidualnych Ministra Finansów z dnia 29 lipca oraz 6 sierpnia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że uczelnia realizuje kilkuletnie projekty badawcze. Na ich realizację uczelnia otrzymała dofinansowanie ze środków publicznych. Uczelnia zamierza wykorzystać zakupiony w ramach w/w projektów sprzęt oraz pozyskane wyniki badań naukowych zarówno dla celów komercyjnych jak i dla celów statutowych (działalność dydaktyczna i naukowo-badawcza).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right