Czy w przypadku zaniechania inwestycji należy dokonać korekty odliczonego VAT
Skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych nabyć towarów i usług wymaga ich wykorzystania, w ramach prowadzonej działalności, do czynności opodatkowanych. Zmiana przeznaczenia przedmiotu zakupu może wiązać się z obowiązkiem korekty podatku naliczonego. Zasady te dotyczą zarówno towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, jak i pozostałych nabyć. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują jednak, jak postąpić w przypadku zaniechania prowadzonej inwestycji, w trakcie której dokonywano odliczeń VAT.
Nabywca, dokonując odliczenia, nie musi czekać, aż zakupione towary i usługi zostaną faktycznie wykorzystane do realizacji czynności opodatkowanych. W chwili skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego decydujące znaczenie ma intencja nabywcy. Jeżeli zakłada on, że zakupione towary lub usługi wykorzysta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych, należy przyjąć, że według art. 86 ust. 1 ustawy o VAT nabycia te będą w tym momencie traktowane jako związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Problem pojawia się, gdy zmieniane jest przeznaczenie lub dochodzi do całkowitego zaniechania inwestycji.
1. Zmiana przeznaczenia inwestycji
Artykuł 86 ust. 1 ustawy o VAT nie rozstrzyga kwestii, czy prawo do odliczenia będzie podatnikowi przysługiwało nadal, jeżeli ostatecznie nie dojdzie do wykonania tych czynności opodatkowanych. Ustawodawca unormował jedynie obowiązek korekty odliczonego podatku naliczonego, jeżeli dochodzi do zmiany przeznaczenia przedmiotu nabycia.