Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2019 r., sygn. I OSK 1332/17

Jeżeli zatem w sprawie karnej zgromadzone dowody pozwoliły na przedstawienie policjantowi zarzutu popełnienia przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego, to stan taki można ocenić jako szczególny przypadek uzasadniający zastosowanie wobec takiego funkcjonariusza instytucji, o jakiej mowa w art. 39 ust. 3 ustawy o Policji.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk sędzia NSA Mirosław Wincenciak Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 3 stycznia 2017 r. sygn. akt II SA/Lu 796/16 w sprawie ze skargi M. W. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia okresu zawieszenia w czynnościach służbowych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zaskarżonym wyrokiem z 3 stycznia 2017 r., sygn. akt II SA/Lu 796/16 oddalił skargę M. W. (dalej: "skarżący") na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z [...] czerwca 2016 r., nr [...] w przedmiocie przedłużenia okresu zawieszenia w czynnościach służbowych.

Powyższy wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym sprawy.

[...] listopada 2015 r. do Komendy Powiatowej Policji w [...] wpłynęła kopia postanowienia o przedstawieniu zarzutów w śledztwie sygn. akt [...] Ds. [...] przeciwko skarżącemu - funkcjonariuszowi Komendy Powiatowej Policji w [...], dotyczących tego, że [...] listopada 2015 r., na trasie komunikacyjnej z [...] do [...], prowadził on w ruchu lądowym pojazd mechaniczny - samochód osobowy marki [...] o nr rej. [...], będąc w stanie nietrzeźwości, wynoszącej według kolejnych wyników badań - 1,06 mg/l, 1,10 mg/l, 1.00 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, to jest o czyn z art. 178a § 1 K.k. W związku z tym, Komendant Powiatowy Policji w [...] rozkazem personalnym z [...] lutego 2016 r., nr [...], wydanym na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r. poz. 355 ze zm.; dalej: "ustawa"), zawiesił skarżącego w czynnościach służbowych na okres trzech miesięcy od [...] lutego 2016 r. do [...] maja 2016 r. Zgodnie z art. 124 ust. 1 ustawy skarżącemu zawieszono - od najbliższego terminu płatności - 50% ostatnio należnego uposażenia. Jednocześnie, na podstawie art. 108 § 1 K.p.a., decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności z uwagi na ważny interes społeczny wyrażający się szczególnym statusem i zadaniami Policji, związanymi z obowiązkiem utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego, a realizowanych wyłącznie przez osoby spełniające warunki określone przepisami ustawy. Powyższy rozkaz stał się prawomocny 19 lutego 2016 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00