Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 marca 2013 r., sygn. I OSK 1376/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia del. NSA Jerzy Krupiński Protokolant asystent sędziego Katarzyna Myślińska po rozpoznaniu w dniu 7 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 9 lutego 2012 r. sygn. akt III SA/Gd 13/12 w sprawie ze skargi R. G. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w G. z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia okresu zawieszenia w czynnościach służbowych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 9 lutego 2012 r., sygn. akt III SA/Gd 13/12 oddalił skargę R. G. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] października 2011 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia okresu zawieszenia w czynnościach służbowych do czasu ukończenia postępowania karnego.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach prawnych i faktycznych sprawy.

Komendant Powiatowy Policji w [...] rozkazem personalnym z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...] orzekł o zawieszeniu mł. asp. R. G. w czynnościach służbowych na okres trzech miesięcy.

Następnie rozkazem personalnym z dnia [...] września 2011 r. nr [...] Komendant Powiatowy Policji w [...] przedłużył okres zawieszenia wymienionego funkcjonariusza w czynnościach służbowych do czasu ukończenia postępowania karnego, nadając tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu organ stwierdził, że Prokuratura Rejonowa [...] postawiła R. G. zarzuty popełnienia w okresie od 2009 do 2010 kilku przestępstw polegających na tym, że wymieniony funkcjonariusz działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, wprowadził w błąd pracowników kilku towarzystw ubezpieczeniowych przez poświadczenie nieprawdy w notatkach urzędowych mających dokumentować kolizje drogowe, czym doprowadził te firmy ubezpieczeniowe do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wypłatę odszkodowań w łącznej wysokości 95.571,27 zł. Przestępstw tych, przewidzianych w art. 286 § 1 w zb. z art.271 § 3 w zw. z art.11 § 2 K.k., R. G. miał się dopuścić jako funkcjonariusz jednostek Policji w [...] , [...] , [...] , [...] i [...]. Okres prowadzonego w tych sprawach śledztwa został przedłużony do dnia 1 października 2011 r. Biorąc pod uwagę rodzaj zarzucanych R. G. przestępstw oraz fakt popełnienia tych czynów z winy umyślnej i niskich pobudek, a nadto rolę i zadania Policji, zdaniem Komendanta Powiatowego Policji w [...], uznać należy, że zachodzą przewidziane w art. 39 ust. 3 ustawy o Policji przesłanki do przedłużenia okresu zawieszenia funkcjonariusza w czynnościach służbowych. Funkcjonariusze podejrzani o popełnienie przestępstw osłabiają autorytet omawianej formacji i pozbawiają ją wiarygodności w oczach opinii publicznej, co uzasadnia celowość natychmiastowego odsunięcia ich od wykonywania czynności służbowych do czasu zakończenia postępowania karnego. Wymienione okoliczności wskazują na zaistnienie szczególnie uzasadnionego przypadku w rozumieniu powołanego przepisu. Przemawiają również za nadaniem decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności w trybie art.108 § 1 K.p.a.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00