Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 6 kwietnia 2018 r., sygn. II FSK 816/16
Interpretacje podatkowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia NSA Bogdan Lubiński (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Dominik Gajewski, Protokolant Bernadetta Pręgowska, po rozpoznaniu w dniu 6 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 25 listopada 2015 r. sygn. akt I SA/Łd 969/15 w sprawie ze skargi K. R. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 2015 r. nr IPTPB2/4511-35/15-4/AK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Łd 969/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uwzględnił skargę K. R. (zwanej dalej "Skarżącą", "Wnioskodawczynią", "Podatniczką") i uchylił interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 30 kwietnia 2015 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że w zaskarżonej interpretacji organ interpretacyjny stwierdził, iż stanowisko Podatniczki przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2015 r., uzupełnionym pismem z dnia 17 kwietnia 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości, jest nieprawidłowe.
We wniosku o wydanie interpretacji Wnioskodawczyni wskazała, że dnia 14 września 2010 r. otrzymała od rodziców w formie darowizny ½ lokalu mieszkalnego. Następnie dnia 30 września 2010 r. Wnioskodawczyni podpisała w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę sprzedaży swojego udziału we wspomnianym lokalu i otrzymała jako zadatek połowę sumy umówionej za sprzedaż. Drugą część ceny otrzymała po podpisaniu dnia 28 lutego 2011 r. w formie aktu notarialnego ostatecznej umowy sprzedaży. Zbycie udziału we współwłasności wspomnianego lokalu mieszkalnego nie nastąpiło w ramach działalności gospodarczej. Pieniądze uzyskane tytułem zadatku zostały w całości przeznaczone na budowę, wspólnie z siostrą, domu mieszkalnego. Dom ten jest posadowiony na działce budowlanej będącej współwłasnością Wnioskodawczyni (udział Podatniczki wynosi ½). Pieniądze otrzymane z zadatku przeznaczono na zakup materiałów budowlanych oraz usług budowlanych. Pieniądze te zostały w całości wydane przed popisaniem ostatecznej umowy sprzedaży lokalu, to jest przed dniem 28 lutego 2011 r. Drugą część sumy uzyskanej ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym również w całości przeznaczono na budowę. Dom został wzniesiony przed końcem 2013 r. i Podatniczka obecnie w nim zamieszkuje wraz z siostrą. Każda z nich jest współwłaścicielem w ½ części, każda zaspokaja w ten sposób własne potrzeby mieszkaniowe. Wnioskodawczyni posiada wszystkie rachunki i faktury potwierdzające wydatki związane z budową domu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right