Wyrok NSA z dnia 18 lipca 2017 r., sygn. II OSK 2901/15
Przyjmuje się, że w sytuacji kiedy decyzja została wydana przed wydaniem wyroku TK stwierdzającego niekonstytucyjność przepisów art. 88 ust. 1 pkt 2 i art. 89 ust. 1 Uop, to sąd dokonując oceny zgodności z prawem zaskarżonej decyzji gdy taki wyrok już zapadł powinien uznać, że decyzja wydana w oparciu o te przepisy narusza prawo w stopniu dającym podstawę do wznowienia postępowania administracyjnego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Mazur Sędziowie sędzia NSA Robert Sawuła /spr./ sędzia del. NSA Grzegorz Jankowski Protokolant starszy inspektor sądowy Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 18 lipca 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 1 kwietnia 2015 r. sygn. akt II SA/Kr 183/15 w sprawie ze skargi T. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzew 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania sądowego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 1 kwietnia 2015 r., sygn. akt II SA/Kr 183/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Krakowie oddalił skargę T. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...]w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzew. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Jak ustalił to sąd pierwszej instancji Prezydent Miasta Krakowa decyzją z dnia [...] lutego 2011 r. znak: [...] wymierzył T.S. administracyjną karę pieniężną w wysokości 117 673,02 zł za usunięcie bez wymaganego zezwolenia 12 sztuk drzew z gatunku klon pospolity i jesion pensylwański z działki nr [...] i nr [...] przy al. [...] w Krakowie.
W uzasadnieniu tejże decyzji wskazano, że organ powziął wiadomość na temat usunięcia drzew ze wskazanych wyżej działek na skutek zgłoszenia Straży Miejskiej. Na miejscu wycinki stwierdzono liczne pniaki po ściętych drzewach, których wiek oceniono na starszy niż 5 lat. W związku z powyższym wszczęto z urzędu postępowanie w sprawie usunięcia drzew bez wymaganego zezwolenia. Organ I instancji przeprowadził oględziny z udziałem swego pracownika posiadającego specjalistyczne przygotowanie w zakresie dendrologii. Podczas oględzin stwierdzono 49 pniaków usuniętych drzew ozdobnych (bez czarny, jesion pensylwański, klon pospolity, wierzba) oraz ustalono wiek drzew poprzez zliczenie ilości słoi przyrostu rocznego. T.S. oświadczył wówczas do protokołu, że drzewa zostały usunięte przez nieznane osoby oraz, że złożył zawiadomienie o wyrębie i kradzieży drzew.