Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2017 r., sygn. I FSK 1698/15

Nie ma powodów, aby zastosowanie zwolnienia z podatku od towarów i usług uzależniać od faktycznego opodatkowania czynności dotyczącej danego towaru podatkiem akcyzowym oraz zapłaty podatku akcyzowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 8 maja 2015r. sygn. akt I SA/Lu 1307/14 w sprawie ze skargi P. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 3 listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od P. N. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. kwotę 2024 (dwa tysiące dwadzieścia cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 8 maja 2015 r. sygn. akt I SA/Lu 1307/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie ("WSA") uchylił skierowaną do Skarżącego - P. N., decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. ("Dyrektor IS") z 3 listopada 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

WSA przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.

Decyzją z 4 sierpnia 2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w R. określił Skarżącemu zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług za lipiec, październik, listopad i grudzień 2011 r., nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za sierpień i wrzesień 2011 r. oraz umorzył postępowanie podatkowe w sprawie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj i czerwiec 2011 r.

Zdaniem Organu pierwszej instancji, w kontrolowanym okresie od 1 stycznia 2007 r. do 30 kwietnia 2013 r. Skarżący prowadził niezarejestrowaną działalność gospodarczą, polegającą na sprzedaży samochodów osobowych i ciężarowych. Ponieważ dokonywał dostaw wyrobów akcyzowych, w 2008 r. i w latach następnych nie mógł korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, bez względu na wysokość uzyskanych obrotów. W 2011 r. Skarżący dokonał dostawy samochodu osobowego Honda Accord, a także w ramach działalności gospodarczej pod nazwą A., świadczył usługi mechaniki pojazdowej w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00