Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 października 2016 r., sygn. I OSK 719/16

Przepis art. 174 pkt 1 ustawy P.p.s.a. przewiduje dwie postaci naruszenia prawa materialnego, a mianowicie błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Błędna wykładnia oznacza nieprawidłowe zrekonstruowanie treści normy prawnej wynikającej z konkretnego przepisu, czyli mylne jej rozumienie, natomiast niewłaściwe zastosowanie to dokonanie wadliwej subsumcji przepisu do ustalonego stanu faktycznego, czyli niezasadne uznanie, że stan faktyczny sprawy odpowiada hipotezie określonej normy prawnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędziowie: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędzia del. WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) po rozpoznaniu w dniu 4 października 2016 r. w Warszawie na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 10 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/Łd 835/15 w sprawie ze skargi J.O. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] lipca 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia odszkodowania za nieruchomość oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

J. O. wnioskiem z dnia [...] kwietnia 2014 r. wystąpiła do Prezydenta Miasta Łodzi o ustalenie odszkodowania za nieruchomość położoną w Łodzi w obrębie W-40, oznaczoną nr ewid. [...] o pow. 0,0443 ha, zajętą pod drogę publiczną ul. Z..

Wojewoda Łódzki postanowieniem z dnia [...] maja 2014 r. wyznaczył Starostę Poddębickiego wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej jako organ właściwy do rozpatrzenia sprawy, który decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. odmówił J. O. ustalenia odszkodowania za przedmiotową nieruchomość z uwagi na złożenie wniosku po terminie.

W odwołaniu od tej decyzji J. O. reprezentowana przez adwokata wniosła o zmianę zaskarżonej decyzji i ustalenie odszkodowania na jej rzecz, ewentualnie o uchylenie decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. Zarzuciła naruszenie art. 7, art. 77 § 1, art. 80, art. 107 § 1 i 3 k.p.a., podnosząc, że wniosek z dnia 23 maja 2005 r. obejmujący propozycję zbycia działki nr [...] na rzecz Gminy Miasta Łódź był wnioskiem o ustalenie odszkodowania w trybie art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. nr 133, poz. 872 ze zm.) dalej w skrócie "ustawa". W tej sytuacji organ winien przyjąć, że wniosek o odszkodowanie został złożony w dniu 23 maja 2005 r., a więc w ustawowym terminie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00