Wyrok NSA z dnia 3 listopada 2016 r., sygn. II FSK 3200/14
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Sędziowie: NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), WSA del. Marek Olejnik, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2016 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 czerwca 2014 r. sygn. akt I SA/Po 1216/13 w sprawie ze skargi J. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 17 września 2013 r. nr ILPB2/415-602/13-2/JK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uwzględnił skargę J. S. i uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący: We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 17 czerwca 2013 r. skarżący opisując zdarzenie podał, że posiada 26 udziałów w Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością M. Pozostałe udziały - w ilości 25 - posiada inna osoba fizyczna. Obecnie wszyscy wspólnicy spółki M., to jest zainteresowany oraz osoba trzecia, planują jednocześnie dokonać wymiany swoich udziałów w spółce M. na udziały Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością P. W wyniku tej transakcji wspólnicy spółki M. otrzymają nowowyemitowane udziały w spółce P. i zwiększą dotychczas posiadany przez siebie stan udziałów w tej ostatniej spółce, która zostanie 100% udziałowcem w spółce M. W ten sposób spółka P. nabędzie bezwzględną większość praw głosu (100%) w spółce M. Dodatkowo - na moment wymiany udziałów i jako element tej transakcji - wspólnicy otrzymają dopłaty pieniężne w wysokości nie wyższej, niż 10% wartości nominalnej nowowyemitowanych udziałów w spółce P., które ta spółka wyda na rzecz wspólników w zamian za udziały w spółce M. W związku z tak przedstawionym zdarzeniem przyszłym skarżący zadał pytanie, czy otrzymana przez niego - na moment wymiany udziałów spółki M. na udziały spółki P. - dopłata pieniężna w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej nowowyemitowanych udziałów spółki P. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zajmując stanowisko, że dopłata ta korzysta ze zwolnienia, określonego w art. 24 ust. 8a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.). W konsekwencji na podstawie tego przepisu do przychodów skarżącego nie wlicza się zarówno wartości udziałów spółki spółce obejmującej udziały (tj. P.), jak i wartości przypadających na niego dopłat w wysokości nie wyższej, niż 10% wartości nominalnej nowowyemitowanych udziałów w spółce P. Przytaczając treść art. 217 Konstytucji RP skarżący podniósł, że brak wskazania wprost w u.p.d.o.f. dopłat pieniężnych, wypłacanych przy transakcji wymiany udziałów, jako podlegających opodatkowaniu z jakiegokolwiek tytułu, skutkuje brakiem opodatkowania takich dopłat pieniężnych.