Wyrok NSA z dnia 29 września 2015 r., sygn. I OSK 734/14
Przyjmuje się, że dla uwolnienia od skutku polegającego na utracie statusu bezrobotnego koniecznym jest terminowe powiadomienie o uzasadnionej przyczynie nieobecności. Termin zaś podania uzasadnionej przyczyny nieobecności, z samej istoty powiązania go z dniem obowiązkowego stawiennictwa w organie administracji, wymaga, by był liczony od dnia tej nieobecności.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska Sędzia del. WSA Marian Wolanin Protokolant asystent sędziego Iwona Rzucidło-Grochowska po rozpoznaniu w dniu 29 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Mazowieckiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Wa 1685/13 w sprawie ze skargi A.W. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie utraty statusu osoby bezrobotnej 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 grudnia 2013 r. po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. W. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] lipca 2013 r. w przedmiocie utraty statusu osoby bezrobotnej, w punkcie 1. uchylił zaskarżoną decyzję, w punkcie 2. orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że decyzją Prezydenta m.st. Warszawy z dnia [...] listopada 2012 r. A. W. został uznany za osobę bezrobotną od dnia 23 listopada 2012 r., bez prawa do zasiłku. Na dzień 24 kwietnia 2013 r. został wyznaczony termin obowiązkowej wizyty w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy. W wyznaczonym terminie A. W. nie stawił się w Urzędzie i nie powiadomił w terminie do 7 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa.