Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 maja 2015 r., sygn. II OSK 2447/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Protokolant asystent sędziego Katarzyna Miller po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2015 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 13 czerwca 2013 r. sygn. akt III SA/Lu 122/13 w sprawie ze skargi J. Ś. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 czerwca 2013r. w sprawie o sygn. akt III SA/Lu 122/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę J. Ś. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [...] z dnia [...] grudnia 2012r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

Wspominany wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia [...] października 2012r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w [...] nie stwierdził u J. Ś. choroby zawodowej określonej w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013r. poz. 1367), dalej powoływanego jako: "rozporządzenie", jako zespół cieśni w obrębie nadgarstka, powołując się na ustalenia jednostek orzeczniczych obydwu stopni wykluczające możliwość uznania rozpoznanego schorzenia za powstałe w wyniku wykonywanej pracy.

Nie zgadzając się z powyższą decyzją J. Ś. pismem z dnia 19 listopada 2012r. wniosła odwołanie.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2012r. znak: [...], [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w [...], utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu organ podał, że z materiału dowodowego sprawy wynika, iż J. Ś. w okresie od 1 sierpnia 1987r. do 31 października 2009r. była zatrudniona na stanowisku głównego specjalisty ds. technicznej oceny ryzyka w [...] S.A. Oddział Regionalny w [...]. Do jej obowiązków należało przeprowadzanie analizy ryzyka, sprzedaż ubezpieczeń, wyjazdy do klienta w celu negocjacji umów, wypełnianie ankiet (ręcznie lub komputerowo), analizowanie danych przy pomocy komputera po ich wcześniejszym wprowadzeniu. Około połowy czasu pracy stanowiła obsługa komputera, a pozostały czas pracy stanowiły rozmowy z klientem i wyjazdy do klientów. Sporządzane przez J. Ś. dokumenty były przez nią stemplowane i ręcznie wpisywane do teczek. W ocenie organu powyższe świadczy, że J. Ś. w czasie wykonywania obowiązków służbowych nie była narażona na wykonywanie ruchów monotypowych w długich przedziałach czasowych wymagających nadmiernego obciążenia nadgarstków - do takich prac nie należy obsługa komputera (pisanie na komputerze) i pisanie ręczne. Co istotne, zarówno Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w [...] (orzeczenie z dnia 7 lutego 2011r.), jak i Instytut Medycyny Pracy w [...] (orzeczenie z dnia 22 czerwca 2011r.) stwierdziły brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej w postaci zespołu cieśni w obrębie nadgarstka. W orzeczeniach tych wskazano, że J. Ś. podczas zatrudnienia wykonywała zróżnicowane prace biurowe, które nie prowadziły do zwiększonego ciśnienia w kanale nadgarstka bądź ucisku nerwu pośrodkowego, a tym samym warunki pracy nie były przyczyną rozpoznanego schorzenia. Wyjaśniono, że obsługa klawiatury komputera nie wymaga użycia siły i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną opartą na wynikach badań epidemiologicznych nie stanowi ryzyka spowodowania zespołu cieśni nadgarstka. Dodano, że czynność logowania nie świadczy o praktycznej pracy na komputerze. Wykluczono również jako czynnik mogący spowodować schorzenie obciążenie nadgarstków w czasie pisania na maszynie do pisania, którą to czynność J. Ś. wykonywała do końca lat 90-tych. W tym zakresie wskazano, że zgodnie z przepisem § 1 pkt 2 rozporządzenia, okres w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej, mimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym, w przypadku chorób obwodowego układu nerwowego wynosi 1 rok. Udokumentowane objawy zespołu cieśni nadgarstka u J. Ś. pochodzą z 2008r. co wskazuje, że zakończyła ona pracę związaną z obsługą maszyny do pisania wiele lat przed wystąpieniem choroby. Nadto organ wskazał, że na powstanie zespołu cieśni w obrębie nadgarstka mogą mieć wpływ czynniki pozazawodowe, takie jak rozpoznane u J. S.: przebyty uraz nadgarstka lewego, zmiany zwyrodnieniowe stawów nadgarstkowych, dyskopatia szyjna, hypercholesterolemia, początek dolegliwości w wieku menopauzalnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00