Wyrok NSA z dnia 29 lipca 2014 r., sygn. II OSK 397/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie NSA Leszek Kamiński del. WSA Wanda Zielińska-Baran Protokolant starszy sekretarz sądowy Agnieszka Kuberska-Pellegrino po rozpoznaniu w dniu 29 lipca 2014r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej P. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 22 listopada 2012 r. sygn. akt II SA/Wr 420/12 w sprawie ze skargi P. D. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia wznowionego postępowania w sprawie zakończonej decyzją ostateczną o pozwoleniu na budowę budynku hotelu wraz z przyłączami oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 listopada 2012 r., sygn. akt II SA/Wr 240/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, oddalił skargę P. D. na zaskarżoną decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2012 r., Nr [...], w przedmiocie umorzenia wznowionego postępowania w sprawie zakończonej decyzją ostateczną o pozwoleniu na budowę budynku hotelu wraz z przyłączami. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2011 r., Nr [...], Prezydent W., po rozpatrzeniu wniosków o wznowienie postępowania administracyjnego złożonych przez P. P. oraz E. M. i A. W., umorzył wznowione postanowieniem z dnia [...] grudnia 2010 r., nr [...], postępowanie administracyjne zakończone decyzją ostateczną Prezydenta W. z dnia [...] września 2010 r., Nr [...], o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę hotelu wraz z przyłączami, na posesji przy ul. [...] we W..
W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że interes prawny P. P. w postaci prawa służebności przejazdu i przechodu przez nieruchomość nr [...] (podlegającą zainwestowaniu w oparciu o pozwolenie na budowę z dnia [...] września 2010 r.) - znajduje potwierdzenie w zapisach ksiąg wieczystych. Świadczą one o istnieniu nieodpłatnej służebności gruntowej na rzecz każdoczesnych właścicieli nieruchomości działki nr [...] na działce objętej pozwoleniem na budowę (nr [...]) oraz w granicach działki nr [...]. Organ wskazał, że działka nr [...] i inne działki sąsiednie - będące we władaniu Gminy W., zostały umieszczone w obszarze oddziaływania projektowanego budynku, co oznacza możliwość brania czynnego udziału w postępowaniu administracyjnym. Gmina W. jako strona postępowania zabezpieczyła interesy prawne wszystkich kolejnych właścicieli działek, korzystających ze służebności gruntowych zapisanych "piętrowo" wobec działki inwestora, poprzez przyjęcie do wiadomości faktu zaprojektowania w przedmiotowym budynku hotelowym przejazdu bramowego. Zaprojektowany przejazd bramowy, choć nie jest przejazdem pożarowym, spełnia warunki określone w art. 5 ust. 1 pkt 9 ustawy - Prawo budowlane, gwarantując "poszanowanie, występujących w obszarze oddziaływania obiektu, uzasadnionych interesów osób trzecich, w tym zapewnienie dostępu do drogi publicznej".