Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 7 maja 2014 r., sygn. II OSK 679/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Leszek Kamiński Sędzia del. WSA Małgorzata Miron Protokolant starszy asystent sędziego Elżbieta Granatowska po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 7 listopada 2013 r. sygn. akt III SA/Lu 476/13 w sprawie ze skargi M. K. na zarządzenie zastępcze Wojewody Lubelskiego z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżone zarządzenie zastępcze Wojewody Lubelskiego z dnia [...] kwietnia 2013 r., 2. zasądza od Wojewody Lubelskiego na rzecz M. K. kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 listopada 2013 r., sygn. akt III SA/Lu 476/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę M. K. na zarządzenie zastępcze Wojewody Lubelskiego z dnia [...] kwietnia 2013 r. w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Zarządzeniem zastępczym z dnia [...] kwietnia 2013 r. Wojewoda Lubelski stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Rady Gminy S. M. K. Wojewoda wskazał, że mimo wezwania z dnia 21 lutego 2013 r. do podjęcia stosownej uchwały w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania, Rada Gminy S. nie podjęła w tym terminie żadnego rozstrzygnięcia. Z uwagi na powyższe, po uprzednim powiadomieniu Ministra Administracji i Cyfryzacji o konieczności wydania zarządzenia zastępczego, Wojewoda Lubelski wydał zarządzenie zastępcze.
W uzasadnieniu zarządzenia zastępczego Wojewoda wskazał, że w myśl art. 16 ust. 2a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - przepisy wprowadzające ustawę Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2011 r. Nr 21, poz. 113), do kadencji organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz kadencji wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w czasie której ustawa wymieniona w art. 1 weszła w życie, stosuje się przepisy dotychczasowe. Stosownie do art. 190 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2010 r. Nr 176, poz. 1190 z późn. zm.), wygaśnięcie mandatu radnego następuje wskutek naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności. Zgodnie z art. 24f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.), radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać tą działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right