Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 12 września 2012 r., sygn. II OSK 1821/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie: Sędzia NSA Arkadiusz Despot Mładanowicz (spr.) Sędzia WSA del. Jerzy Siegień Protokolant: Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 12 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 2 kwietnia 2012 r. sygn. akt IV SA/Gl 313/11 w sprawie ze skargi A. N. na uchwałę Rady Miejskiej w Z. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz stwierdza, że uchwała Rady Miejskiej w Z. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] została wydana niezgodnie z prawem; 2. zasądza od Miasta Z. na rzecz A. N. kwotę 1000 (słownie: jeden tysiąc) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2012 r., sygn. akt IV SA/Gl 313/11, oddalił skargę A. N. na uchwałę Rady Miejskiej w Z. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:
Uchwałą z dnia [...] grudnia 2010 r. Nr [...] Rada Miejska w Z., działając na podstawie art. 190 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw i art. 24 b ust. 1 i 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym stwierdziła wygaśnięcie, z dniem 2 grudnia 2010 r., mandatu radnej A. N. wybranej do Rady Miejskiej w Z. w okręgu wyborczym nr [...], w związku z niezłożeniem w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego na okres sprawowania mandatu, o którym mowa w art. 24 b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. W uzasadnieniu uchwały organ wyjaśnił, że A. N. została wybrana do Rady Miejskiej w Z. w wyborach do rad gmin które miały miejsce w dniu 21 listopada 2010 r. W dacie wyboru zatrudniona była w Urzędzie Miejskim w Z. na stanowisku Zastępcy Prezydenta Miasta. Obwieszczenie Państwowej Komisji Wyborczej o zbiorczych wynikach wyborów do rad na obszarze kraju przeprowadzonych w dniu 21 listopada 2010 r. ogłoszone zostało w dniu 23 listopada 2010 r. i opublikowane w Dzienniku Ustaw nr [...], poz. [...] z dnia [...] listopada 2010 r. Tym samym termin do złożenia wniosku o urlop bezpłatny upływał w dniu 2 grudnia 2010 r. Organ ustalił natomiast, że dopiero w dniu 17 grudnia 2010 r. nowo wybranemu Prezydentowi Miasta wręczono dwa dokumenty: jeden zawierający prośbę A. N. o udzielenie bezpłatnego urlopu, kierowany do Prezydenta Miasta i opatrzony przez zainteresowaną datą 1 grudzień 2010 r. oraz kolejny zawierający zgodę byłego Prezydenta Miasta - M. M. na udzielenie radnej urlopu bezpłatnego od dnia 17 grudnia 2010 r. Organ administracji zaznaczył, że wniosek A. N. o udzielenie urlopu bezpłatnego nie zawierał daty wpływu, czy innego urzędowego poświadczenia jego wniesienia, nie został ponadto odnotowany w ewidencjach poczty przychodzącej do Urzędu Miasta. Nie można zatem stwierdzić, że pismo to wpłynęło w terminie o którym mowa w art. 24 b ustawy o samorządzie gminnym. Z oświadczenia Sekretarz Miasta wynika natomiast, że otrzymała te dokumenty dopiero w dniu 17 grudnia 2010 r. od byłego Prezydenta Miasta - M. M. i w tym też dniu zostały one przekazane urzędującemu Prezydentowi. Mając na uwadze powyższe ustalenia organ uznał, że doszło do wygaśnięcia mandatu radnej dlatego należało podjąć omawianą uchwałę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right