Wyrok NSA z dnia 29 maja 2014 r., sygn. II FSK 1539/12
Zajęcie wierzytelności przez osobę trzecią, o którym mowa w art. 504 k.c. dotyczy także zajęcia dokonanego w toku administracyjnego postępowania egzekucyjnego. Oznacza to, że przepis art. 504 k.c. ma również zastosowanie w przypadku potrącenia przez dłużnika zajętej wierzytelności w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia WSA (del.) Bogusław Woźniak, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 2 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Kr 44/12 w sprawie ze skargi N. Sp. z o. o. z siedzibą w R. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 1 grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości nieprzekazanej wierzytelności 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie na rzecz N. Sp. z o. o. z siedzibą w R. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 marca 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 44/12) w sprawie ze skargi N. sp. z o.o. w R. uchylił postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 1 grudnia 2011 r. oraz poprzedzające je postanowienie organu pierwszej instancji w przedmiocie określenia wysokości nieprzekazanej wierzytelności.