Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2013 r., sygn. I OSK 1797/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Ewa Dzbeńska (spr.), Sędzia NSA Irena Kamińska, Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz, Protokolant starszy inspektor sądowy Anna Krakowiecka, po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wójta Gminy Koszęcin od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 2 kwietnia 2012 r. sygn. akt IV SA/Gl 830/11 w sprawie ze skargi B. D. na zarządzenie Wójta Gminy Koszęcin z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odwołania dyrektora szkoły oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2012r., sygn. akt IV SA/Gl 830/11, po rozpoznaniu skargi B. D., stwierdził niezgodność z prawem zarządzenia Wójta Gminy Koszęcin z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie spraw dyrektorów szkół.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Zarządzeniem z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] Wójt Gminy Koszęcin, po uzyskaniu pozytywnej opinii Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach, z dniem 15 kwietnia 2010 r. odwołał B. D. ze stanowiska Dyrektora Zespołu Szkół w S.

W uzasadnieniu zarządzenia podano, że dalsze kierowanie przez B. D. Zespołem Szkół w S. może zakłócić proces nauczania, a tym samym prowadzić do nie realizowania, bądź niewłaściwego realizowania celów tej placówki. Jako dyrektor i tym samym kierownik zakładu pracy, B. D. złamała wielokrotnie podstawowe zasady prawa pracy, doprowadziła do konfliktu z niektórymi nauczycielami, co w perspektywie może sparaliżować pracę Zespołu Szkół w S. Mimo rozmowy przeprowadzonej w kwietniu 2009 r. w Urzędzie Gminy w Koszęcinie, mającej na celu zażegnanie konfliktu pomiędzy B. D., a nauczycielkami - I. S. i S. M., dyrektor niezgodnie z przepisami prawa zmieniła umowy o pracę obydwu nauczycielkom, a następnie zwolniła S. M. z pracy na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, co skutkowało złożeniem przez te nauczycielki 3 pozwów w Sądzie Pracy. Mimo, że wszystkie trzy sprawy zakończyły się wyrokami korzystnymi dla nauczycieli, B. D. bez uzgodnienia z organem prowadzącym, złożyła apelacje od wyroków, przedłużając tym samym czas trwania konfliktu i narażając budżet szkoły na rosnące z każdym dniem koszty. Dyrektor wystąpiła do Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli przy Wojewodzie Śląskim z wnioskiem o ukaranie zwolnionej z pracy nauczycielki S. M. Rzecznik, po przeanalizowaniu materiału dowodowego, nie wszczął postępowania dyscyplinarnego, wskazując jednocześnie nieprawidłowości przy zmianie warunków pracy i zwalnianiu tej nauczycielki. W tym samym czasie, dyrektor oskarżyła drugą z nauczycielek - I. S. o pobicie i złożyła skargę do Prokuratury, mimo braku jakichkolwiek dowodów i świadków zdarzenia. W trakcie przeprowadzonej przez organ prowadzący w miesiącu grudniu 2009 r. kontroli prawidłowości prowadzenia polityki kadrowej, gospodarowania funduszem świadczeń socjalnych, przydzielania nagród i dodatków motywacyjnych nauczycielom oraz udzielania kar pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym, stwierdzono liczne uchybienia w zakresie przepisów prawa pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00