Wyrok NSA z dnia 19 marca 2013 r., sygn. I OSK 2448/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie NSA Wiesław Morys del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant asystent sędziego Wojciech Latocha po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 maja 2012 r. sygn. akt VIII SA/Wa 133/12 w sprawie ze skargi M. S. na zarządzenie Wójta Gminy Z. z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie odwołania z funkcji dyrektora szkoły 1. uchyla zaskarżony wyrok i stwierdza, że zaskarżone zarządzenie zostało wydane z naruszeniem prawa; 2. zasądza od Wójta Gminy Z. na rzecz M. S. kwotę [...] złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 maja 2012 r. (sygn. akt VIII SA/Wa) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. S. na zarządzenie Wójta Gminy Z. z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie odwołania z funkcji dyrektora szkoły.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Zarządzeniem z dnia [...] października 2010 r. nr [...] Wójt Gminy Z. - działając na zasadzie art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) i po zasięgnięciu opinii M.Kuratora Oświaty - zarządził o odwołaniu z dniem [...] października 2010 r. M. S. z funkcji dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w W.
W uzasadnieniu zarządzenia organ wyjaśnił, że w dniu 14 września 2010 r. do Urzędu Gminy w Z. wpłynęło pismo Rady Pedagogicznej Publicznej Szkoły Podstawowej w W. informujące o przegłosowaniu przez Radę Pedagogiczną wniosku o odwołanie M. S. z funkcji dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w W. W tym miejscu Wójt wskazał również na szereg nieprawidłowości, stwierdzonych podczas kontroli, w wykonywaniu obowiązków przez Dyrektora Szkoły, do których zaliczono: brak prawie wszystkich regulaminów w szkole, takich jak: Rady Pedagogicznej, samorządu uczniowskiego, przyznawania nagród, przyznawania dodatku motywacyjnego, Rady Rodziców, wynagradzania pracowników niebędących nauczycielami, przyznawania środków na dofinansowanie dokształcania nauczycieli, przyznawania świadczeń pomocy zdrowotnej dla nauczycieli, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, brak księgi zastępstw, dopuszczanie do pracy nauczycieli, którzy nie posiadali aktualnych zaświadczeń lekarskich orzekających o zdolności do wykonywania pracy nauczyciela, nieprowadzenie na bieżąco akt osobowych pracowników.