Obowiązki pracodawcy w zakresie bhp względem pracowników młodocianych odbywających praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu
W dobie kryzysu gospodarczego pracodawcy coraz chętniej przyjmują na praktyki zawodowe uczniów. Niewątpliwie jest to korzystne rozwiązanie dla obydwu stron, gdyż pracodawcy obniżają tym sposobem koszty wynagrodzeń, natomiast praktykanci, zamieniając szkolną teorię na praktykę, zdobywają cenne doświadczenie zawodowe, które w znacznym stopniu może ułatwić znalezienie zatrudnienia w pełnym tego słowa znaczeniu. Niemniej pracodawca przyjmujący do swojej firmy ucznia na praktykę nie może zapominać, jakie w związku z tym obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na nim spoczywają.
W stosunku do uczniów szkół średnich przyjmowanych na praktykę stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu, wydanego na podstawie art. 70 ust. 4 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
Zgodnie z przepisami przywołanego rozporządzenia praktyczna nauka zawodu uczniów jest organizowana - w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych - przez szkołę, a jej celem jest zastosowanie oraz pogłębienie zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy. Praktyki zawodowe uczniów mogą być organizowane w czasie całego roku szkolnego, w tym również w okresie ferii letnich. Zajęcia praktyczne mogą odbywać się u pracodawców, w tym na zasadach dualnego systemu kształcenia, na podstawie:
1) umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, zawartej pomiędzy młodocianym a pracodawcą,
2) umowy o praktyczną naukę zawodu, zawartej pomiędzy dyrektorem szkoły a pracodawcą przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu.
Dobowy wymiar godzin zajęć praktycznej nauki zawodu uczniów w wieku do lat 16 nie może przekraczać 6 godzin, a uczniów w wieku powyżej 16 lat - 8 godzin. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się jednak możliwość przedłużenia dobowego wymiaru godzin zajęć praktycznej nauki zawodu dla uczniów w wieku powyżej 18 lat, nie dłużej jednak niż do 12 godzin, przy zachowaniu tygodniowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych, określonych w ramowym planie nauczania. Przedłużenie dobowego wymiaru godzin zajęć praktycznej nauki zawodu jest możliwe tylko u tych pracodawców, u których przedłużony dobowy wymiar czasu pracy wynika z rodzaju pracy lub jej organizacji.