Umowa o pracę z młodocianym w celu przygotowania zawodowego – jak ją prawidłowo sporządzić
Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Konieczne jest zawarcie tego rodzaju umowy w formie pisemnej. Jej treść powinna określać w szczególności rodzaj przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy), czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego, sposób dokształcania teoretycznego, a także wysokość wynagrodzenia.
Młodocianym w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Oznacza to, że status młodocianego co do zasady kończy się wraz z nabyciem pełnoletności.
Ponadto zatrudniać wolno tylko tych młodocianych, którzy:
■ ukończyli co najmniej 8-letnią szkołę podstawową,
■ przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.
Młodociany, który nie posiada kwalifikacji zawodowych, może być zatrudniony w celu przygotowania zawodowego w formie:
■ nauki zawodu,
■ przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
W obu przypadkach konieczne jest zawarcie z młodocianym umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Przepisy regulujące problematykę zatrudniania młodocianych nie normują wszystkich kwestii związanych z zawieraniem takich umów. W nieuregulowanym przepisami zakresie niezbędne jest stosowanie zasad zawierania i rozwiązywania umów o pracę na czas nieokreślony z pracownikami pełnoletnimi, jednak z uwzględnieniem zasad wynikających z art. 195 i art. 196 Kodeksu pracy, określających minimum zagadnień, które powinna zawierać umowa z młodocianym, oraz sposób jej rozwiązywania. Zgodnie z art. 195 Kodeksu pracy umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego powinna określać w szczególności: ■ rodzaj przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy), ■ czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego, ■ sposób dokształcania teoretycznego, ■ wysokość wynagrodzenia. Pracodawca jest zobowiązany zawrzeć z młodocianym umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego na piśmie (§ 3 rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania).