Wyrok NSA z dnia 2 października 2013 r., sygn. I OSK 895/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.), Sędzia NSA Jolanta Rudnicka, Sędzia del. WSA Robert Sawuła, Protokolant asystent sędziego Dorota Kozub-Marciniak, po rozpoznaniu w dniu 2 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 grudnia 2011 r. sygn. akt I SA/Wa 1745/11 w sprawie ze skargi M. L. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia przez gminę z dniem 1 stycznia 1999 r. prawa własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z 14 grudnia 2011 r. sygn. akt I SA/Wa 1745/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. L. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia przez gminę z dniem 1 stycznia 1999 r. prawa własności nieruchomości.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] stwierdził nabycie przez gminę W. z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. prawa własności nieruchomości oznaczonej jako działka nr [...] o pow. [...] ha , obręb [...], objętej księgą wieczystą KW nr [...], zajętej pod drogę publiczną powiatową ul. [...] w W.
Odwołanie od ww. decyzji Wojewody wnieśli E. Z., A. Z. i M. L.
Minister Infrastruktury decyzją z dnia [...] lipca 2011 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu decyzji organ, na wstępie przytoczył treść art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 roku Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administracje publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 ze zm.). Dalej wskazał, że przedmiotowa nieruchomość oznaczona nr [...] w dniu 31 grudnia 1998 r. stanowiła współwłasność E. i M. Z. oraz J. i M. L. Na podstawie uchwały nr 245 Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 26 maja 1988 r. w sprawie zaliczenia dróg publicznych na terenie m. st. Warszawy i województwa stołecznego warszawskiego do kategorii dróg miejskich oraz dróg gminnych (Dz. U. Woj. Stołecznego Warszawskiego z 1988 r. nr 17 poz. 186) ul. [...] została zaliczona do kategorii dróg lokalnych miejskich. Zgodnie z art. 103 ust. 2 ww. ustawy dotychczasowe drogi gminne oraz lokalne miejskie z dniem 1 stycznia 1999 roku stają się drogami gminnymi. W przypadku dróg publicznych od dawna istniejących, granice zajęcia pod drogę odpowiadają granicom jej urządzenia w ramach normatywnie zdefiniowanego pasa drogowego, w więc jezdnie wraz z poboczami, zatokami, ciągami dla pieszych, rowami odwadniającymi i pasem izolacyjnym. Z załączonego protokołu ustalenia granicy zajęcia nieruchomości wg stanu z dnia 31 grudnia 1998 r., sporządzonego w dniu 13 września 2001 r. oraz map geodezyjnych wynika, że przedmiotowa nieruchomość była zajęta pod ul. [...] w dacie wskazanej przez ustawodawcę. Ponadto z pozostałych dokumentów zgromadzonych w sprawie (szczegółowo wymienionych w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji) wynika, że na ul. [...] wykonano szereg prac, a więc udowodniono również fakt sprawowania władztwa publicznego nad przedmiotową nieruchomością. Wobec powyższego organ uznał, że zostały spełnione przesłanki z art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. obligujące do stwierdzenia przejścia wyżej wymienionej nieruchomości na rzecz Gminy.