Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2013 r., sygn. I OSK 1889/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) sędzia NSA Jolanta Rudnicka sędzia del. NSA Tomasz Zbrojewski Protokolant asystent sędziego Wojciech Latocha po rozpoznaniu w dniu 19 kwietnia 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Wa 119/11 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia przez gminę z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. własności nieruchomości zajętej pod drogę oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 czerwca 2011 r. (sygn. akt I SA/Wa 119/11) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. G. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia przez gminę z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. własności nieruchomości zajętej pod drogę.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Działając na zasadzie art. 73 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 ze zm.), Wojewoda M. decyzją z dnia [...] października 2010 r. nr [...] odmówił uwzględnienia wniosku M. G. o stwierdzenie nabycia przez Gminę W. z mocy prawa, z dniem [...] stycznia 1999 r., własności nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] w obrębie ewidencyjnym [...], o powierzchni [...] m2 znajdującej się pod częścią ulicy R.
W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ wojewódzki wyjaśnił, że nabycie - na podstawie w/w przepisu - przez podmiot publiczny własności nieruchomości, uzależnione jest od spełnienia w dniu [...] grudnia 1998 r. następujących przesłanek: 1/ zajęcia nieruchomości pod drogę publiczną, 2/ nie przysługiwania Skarbowi Państwa lub jednostkom samorządu terytorialnego prawa własności do nieruchomości zajętej pod drogę publiczną, 3/ pozostawania nieruchomości we władaniu Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, przy czym przesłanki te muszą wystąpić łącznie. Ponadto organ zaakcentował, iż zajęcie nieruchomości pod drogi publiczne oznacza zajęcie nieruchomości pod drogę, która przed dniem [...] stycznia 1999 r. została zaliczona do jednej z kategorii dróg publicznych - w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.