Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2013 r., sygn. I FSK 1796/12

Istotą dostawy jest przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, co nie musi oznaczać przeniesienia własności w sensie cywilistycznym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda - Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 września 2012 r., sygn. akt I SA/Po 544/12 w sprawie ze skargi R. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 lutego 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od R. M. na rzecz Ministra Finansów kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi R.M. (skarżący) w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów wskazując, że we wniosku o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego skarżący podał, że jako osoba fizyczna, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej hodując zwierzęta futerkowe; jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT. Wyprodukowane surowe skóry z norek przekazuje duńskiemu kontrahentowi, który następnie sprzedaje je na aukcjach w Kopenhadze. Przedstawiciel tego kontrahenta odbiera skóry i wywozi je do Danii. Duński kontrahent jest podatnikiem VAT, zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w Danii; na terytorium Polski nie ma siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Właścicielem skór, aż do momentu ich sprzedaży na aukcji, pozostaje skarżący. W momencie wywozu trudno wystawić fakturę, ponieważ nieznane są ceny skór uzyskane na aukcji. Wywóz do organizatora aukcji następuje na podstawie faktury pro forma, na której zostaje wymieniona ilość wywiezionych skór, dokument ten strony traktują jako specyfikację towarów. Gdy skóry dotrą na teren Danii, dokument wraca do skarżącego, potwierdzony pieczątką kontrahenta duńskiego. Następnie w okresie 2-3 miesięcy następuje sprzedaż towarów na aukcji, co jest potwierdzone raportem sprzedaży za konkretny miesiąc. Aukcje odbywają się średnio 5 razy do roku, a wnioskodawca w momencie dostarczenia skór do Danii nie wie, na której aukcji zostaną sprzedane jego skóry. Po zakończonej aukcji ma on wgląd do informacji na stronie internetowej, kiedy i za jaką cenę jego skóry zostały sprzedane. Po upływie ok. 21 dni od sprzedaży otrzymuje przelewem wynagrodzenie pomniejszone o prowizje duńskiego kontrahenta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00